Vb-selejtező: Koszovó első pontja, Izraelben nyertek az olaszok

Hétfőn kilenc mérkőzéssel folytatódott a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság európai selejtezője. A jövő őszig tartó sorozatot győzelemmel kezdte a spanyol és az olasz válogatott, Gareth Bale-ék begyújtották a rakétákat, az I-csoportban pedig hatos holtverseny alakult ki az első forduló után.

Meglepték a finneket

A májustól UEFA- és FIFA-tagságot élvező koszovói fociválogatottnak jól sikerült a bemutatkozás Finnországban. Bár a fehér mezes hazaiak már 18 percnyi játék után előnybe kerültek, a norvég válogatottból hazaigazoló Valon Berisha pontot mentett a balkáni kisállam csapatának. Az osztrák Bundesligában futballozó középpályás büntetőből volt eredményes a 60. percben. Zárt kapus mérkőzést rendeztek Zágrábban a horvátok és a törökök között. Az 1–1-es döntetlen két ponthelyzet után alakult ki: az első játékrész végén Ivan Rakitić értékesítette azt a tizenegyest, amelyet Luka Modrić harcolt ki. A vendégek azonban gyorsan válaszoltak, szabadrúgás-specialistájuk, Hakan Çalhanoğlu szerezte az egyenlítő gólt, igaz, a sorfal besegített a Leverkusen játékosának.

Szintén szerencsés körülmények között szerezték meg a vezetést a Kijevben vendégeskedő izlandiak, akiknek hat perc kellett a gólszerzéshez. Az ukránok azonban Jarmolenko révén visszajöttek a meccsbe, és ha Jevgenyij Konopljanka nem szórakozza el büntetőjét a 83. percben, jó eséllyel mindhárom pontot otthon tarthatták volna. Így viszont maradt a döntetlen. A nap kiütéses győzelmét a spanyolok hozták össze.

Spanyol henger

A nyáron kinevezett Julen Lopetegui első tétmérkőzésén a La Furia Roja nem kegyelmezett Liechtenstein együttesének: a spanyolok a második félidőben futószalagon szállították a gólokat, Diego Costa, David Silva és Alvaró Morata is duplázott, a vége pedig 8:0 lett.

A csoportelsőségre ugyancsak pályázó olaszok jó eredménnyel kezdték a selejtezőt. Giampiero Ventura legénysége az 55. percben Chiellini kiállítása után nehéz helyzetbe került, de a hazai pályán és ekkor már gólhátrányban szereplő izraeliek nem tudták élni a lehetőséggel. Az olaszok sikerét Immobile biztosította be a meccs hajrájában.Az Albánia–Macedónia találkozót a nagy esőzés miatt a 76. percben felfüggesztették. Ezt megelőzően egy-egy gólt szereztek a csapatok, a hátralevő néhány percet kedd délután játsszák le.

Wales belekezdett

Tovább tart a walesi válogatott lendülete. Az idei Európa-bajnokság meglepetéscsapata esélyt sem adott a Moldovai Köztársaság legjobbjainak a Cardiff City Stadionban rendezett selejtezőn. Vokes és Allen már a szünet előtt megalapozta a walesiek győzelmét, majd a második felvonás során Gareth Bale is betalált kétszer. A 4–0-s végeredmény a hosszabbítás ötödik percében vált biztossá, a csapatkapitány tizenegyest értékesített.

Ausztria grúziai sikerrel kezdett, míg a szerbek fordulatos meccsen ikszeltek az írekkel.

Labdarúgó vb-selejtező, 1. forduló, hétfői eredmények

D-csoport

• Grúzia–Ausztria 1–2 (0–2)
  • gólok: Ananidze (78.), ill. Hinteregger (16.), Janko (42.)

• Wales–Moldovai Köztársaság 4–0 (2–0)
  • gólok: Vokes (38.), Allen (44.), Bale (51., 90+5., utóbbit büntetőből)

• Szerbia–Írország 2–2 (0–1)
  • gólok: Kosztics (62.), Tadics (69., büntetőből), ill. Hendrick (3.), Murphy (81.)

G-csoport

• Spanyolország–Liechtenstein 8–0 (1–0)
  • gólok: Diego Costa (10., 66.), Sergi Roberto (55.), Silva (59., 90+1.), Vitolo (60.), Morata (82., 83.)

• Izrael–Olaszország 1–3 (1–2)
  • gólok: Ben Chaim (35.), ill. Pellè (14.), Candreva (31., büntetőből), Immobile (83.)
  • kiállítva: Chiellini (55.)