Rio 2016: Eliud Kipchoge maratonon ért a csúcsra

A korábbi kiváló pályaversenyző, a kenyai Eliud Kipchoge nyerte meg a férfi maratonfutást a riói olimpia vasárnapi zárónapján, így ő állhat a dobogó felső fokára a Maracana Stadionban, az esti záróünnepségen.

A játékok hagyományainak megfelelően az atlétikai versenyekből a klasszikus, 42,195 kilométeres utcai viadal maradt egyedüli számként az utolsó napra, a sportág és az olimpia egyfajta koronájaként.

A riói időjárás nem volt tekintettel az óriási, 155 fős mezőnyre, köztük Csere Gáspárra és Józsa Gáborra, ugyanis barátságtalan körülmények fogadták a futókat, a helyi idő szerint 9.30-as rajt idején zuhogott az eső a városban.

A start után a szokásoknak megfelelően kialakult egy nagyobb vezető boly, amely még 30 kilométernél is legalább tízfős volt, a legjobbak versenye viszont ekkor kezdődött igazán. Öt kilométerrel később már csak ketten tartották a lépést a 31 éves kora ellenére szinte veteránnak nevezhető kenyai Kipchogéval, aki 2004-ben olimpiai bronz-, 2008-ban pedig ezüstérmes volt 5000 méteren, korábbi kedvenc távján, aminek 2003-ban, mindössze 18 évesen a világbajnoka lett.

A kenyai versenyzővel az etióp Feyisa Lilesa és az amerikai Galen Rupp futott 35 kilométernél. Kipchoge azonban fokozatosan őket is leszakította, az utolsó kilométereket pedig egyedül tette meg, és végül 2:08:44 órás idővel győzött, 1:10 perccel megelőzve etióp riválisát és majdnem másféllel Ruppot.

A magyarok közül Józsa Gábor volt a jobb, ő 2:23:22 órás idővel a 87., míg Csere Gáspár 2:28:03-mal a 109. helyen ért célba.