Rio 2016: Kozák Danuta nyerte a hetedik magyar aranyat

Kozák Danuta nyerte a hetedik magyar aranyat a riói olimpián a K-1 500 méteres döntőjében. A magyar kajakos ezzel negyedik olimpiai bajnoki címét nyerte meg.

Ez volt a olimpia történetének 500. magyar érme, a 175. arany.

A magyar kajakos a csütörtöki döntőben a mezőnnyel jött el a rajttól. Az elején a fehérorosz Marina Litvincsuk volt a leggyorsabb, bő fél hajóval a többiek előtt lapátolt. Mellette a 6-os pályán Kozák az ellenfelekénél nagyobb utazótempóját felvéve megközelítette, majd még a féltáv előtt meg is előzte őt. A második 250 méter pedig már az ő diadalmenetéről szólt, annyira elhúzott a többiektől, hogy egy pillanatig sem forgott veszélyben a győzelme. A célba bő másfél hajóval a dán Emma Jörgensen előtt ért be. Harmadikként a tavaly világbajnok, Rióban 200 méteren aranyérmes új-zélandi Lisa Carrington végzett.

Kozák Danuta második aranyérmét nyerte a riói olimpián: kedden Szabó Gabriellával nyertek 500 méteren, most egyéniben is ő állhatott a dobogó tetejére.

"Az elsődleges célom az volt, hogy egészségesen tudjak odaállni a rajthoz, és ki tudjam hozni magamból, ami bennem van. - mondta pár perccel a célba érkezése után az M4 riporterének. - Szeretném megköszönni Toman József csapatorvosnak, hogy helyre rakott, s az egész orvosi stábnak, meg az egész szövetségnek, hogy tartották bennem a lelket, és mentálisan is sokat segítettek" - utalt arra, hogy a hétfői, első vízre szállása előtti éjszaka hasmenése volt, és - a csapatorvos tájékoztatása szerint - bélfertőzéses szindróma alakult ki nála. „A londoni olimpia után az volt a cél, hogy megvédjem a címem, ez még Magyarországon senkinek sem sikerült ebben a számban. Négyéves álmomat sikerült valóra váltani" - tette hozzá.

A magyar küldöttség Rio de Janeiróban eddig hét arany-, három ezüst- és négy bronzérmet gyűjtött.

Az olimpia hivatalos honlapja máris felvezette a legújabb magyar érmet, amivel Magyarország a táblázat 12. helyét foglalja el.