Európa-liga: a CFR és a Fradi is kikapott korábban legyőzött ellenfelétől

A Kolozsvári CFR nem tudta megismételni csütörtökön este a Celtic Parkban azt a nagyszerű teljesítményt, amit augusztus 13-án nyújtott a skót bajnok ellen. Hasonló forgatókönyv szerint alakultak a dolgok Budapesten is, ahogy a Ferencváros attól a Ludogorectől kapott ki 3-0-ra, amelyet a BL-selejtezőben legyőzött.

A Celtic Glasgow csütörtökön este 2-0-ra legyőzte a olozsvári CFR-t a labdarúgó Európa-liga E-csoportjának második fordulójában és ezzel bizonyos értelemben elégtételt vett azért a vereségért, amelyet másfél hónappal ezelőtt szenvedett el hazai pályán a Bajnokok Ligája selejtezőjének harmadik fordulójában.

Neill Lennon kezdő tizenegyében négy olyan játékos kapott helyet, aki az előző összecsapáson egyáltalán nem szerepelt, a kapus Forster mellett két védő - Bolingoli és Jullien - valamint a villámgyors és technikás Elyounoussi. Négyük együttes piaci értéke kb. 35 millió euró, ami 6 millióval több a CFR teljes keretének értékénél. S e négy játékos valóban döntő szerepet vállalt a CFR ellen. Jullien és Bolingoli a magabiztos védőjáték mellett a CFR kapujára is állandó veszélyt jelentett, a Southamptontól kölcsönkapott norvég válogatott Mohamed Elyounoussi pedig messze kimagasodott a mezőnyből.

A Celtic nagyobb keményen belekezdett, a zuhogó esőben lejátszott mérkőzés első perceiben valósággal odaszegezte a CFR-t a saját kapujához, ami a 20. percben góllá is érett. Ekkor Odsonne Édouard bólintotta a CFR kapujába Bolingoli beadását. Alig 6 perccel később a vasutasok közel álltak az egyenlítéshez. Deac 18 méterről elvégzett szabadrúgását Forster Rondónig ütötte ki, a beadást Boli a kapuba küldte, viszont a francia lesen volt. Az első félidő végén Rondón szégyenlesen műesést mutatott be a Celtic tizenhatosában, amiért Daniel Siebert német játékvezetőtől meg is kapta a sárga lapot.

A játék képe a második félidő elején se változtott jelentősen, a skótok kevés területet hagytak a CFR-nek, szoros emberfogással szerezték vissza azonnal a labdákat. Az 59. percben sikerült növelniük előnyüket, igaz, ehhez egy kis szerencse is kellett. Omrani labdát veszített Forresttel szemben, aki felrobogott a jobbszélen, majd a középen egyedül érkező Elyounoussi elé gurította a labdát. A norvég válogatott lövése irányt változtatott Burcă vádliján és ezzel becsapta a másik irányba elmozduló Arlauskist.

2-0 után a CFR is elkezdett többet támadni, a vendégek legnagyobb helyzetét a 64. percben jelgyezhettük fel, amikor Deac lövését Forster ujjbeggyel hárította.

Az eredmény már nem változott, és mivel a csoport másik összecsapásán a Lazio Róma hátrányból fordítva 2-1-re legyőzte a Stade Rennais csapatát, az E-csoport tabellája két forduló után így mutat:

1. Celtic Glasgow 4 pont
2. Lazio Róma 3 pont
3. Kolozsvári CFR 3 pont
4. Stade Rennais 1 pont

Folytatás 3 hét múlva, október 24-én a Kolozsvári CFR-re egy újabb kiszállás vár, a vasutasok harmadik ellenfele a francia kupagyőztes Rennes lesz.

Ferencváros-Ludogorec 0-3

A vendégek 37 másodperc elteltével szereztek vezetést Jody Lukoki góljával, majd a 40. percben Rafael Forster egy óriási szabadrúgással duplázta meg az előnyt. A bolgár együttes Dragos Grigore kiállítása miatt a 43. percben emberhátrányba került, ennek ellenére a Ludogorec a 64. percben Forster második találatával eldöntötte az összecsapást. Szerhij Rebrov vezetőedző csapata a vereséget követően egy pontjával harmadik helyen áll a négyesben, az október 24-i harmadik fordulóban pedig a pont nélkül sereghajtó CSZKA Moszkva vendége lesz.

A két együttes nyáron már találkozott egymással, a magyar bajnokcsapat júliusban a Bajnokok Ligája selejtezőjében meglepetést okozott azzal, hogy az első fordulóban először hazai pályán 2-1-re, aztán pedig idegenben 3-2-re legyőzte a nála magasabban jegyzett bolgár riválisát. A Ferencváros 5419 nap elteltével játszott újra saját közönsége előtt főtáblás európai kupamérkőzést. A második számú európai kupasorozat csoportküzdelmeit a Ferencváros az Espanyol otthonában elért 1-1-es döntetlennel kezdte, míg a Ludogorec otthon ütötte ki 5-1-re a CSZKA Moszkvát.

Első ferencvárosiként Dibusz ért bele a labdába a meccsen, a válogatott hálóőrnek viszont 37 másodperc után a hálóból kellett kiszednie a játékszert egy rendkívül formás támadás végén. A zöld-fehérek kapusa két ziccer védésével tartotta meccsben csapatát, miközben a támadók játékából hiányzott a kreativitás és a lendület. A vendégek öt perccel a félidő vége előtt Rafael Forster bődületes szabadrúgásgóljával megduplázták előnyüket, viszont emberhátrányba kerültek a második sárga lapját begyűjtő Grigore kiállítása miatt.

A fordulás után a Ferencváros vette át az irányítást, az első helyzetre tíz percet kellett várni, ekkor Nguen lövését védte a vendégek kapusa, Isael pedig a kipattanót "kihagyhatatlannak" tűnő helyről hagyta ki. Néhány pillanattal később újra Nguen harcolt ki magának egy lehetőséget, de Iliev ezúttal is hárított. A találkozó aztán a 64. percben eldőlt, a vendégek gyakorlatilag először jöttek át a zöld-fehérek térfelére, és egy szöglet után Rafael Forster második gólját szerezte. A hajrában a Ferencváros már csak a szépítés reményében támadott, de végül a becsületgól sem jött össze.

„Azt mondtam a játékosoknak, hogy ez egy másik szint, minden egyes hibánkat megbosszulja az ellenfél. Gyors gólt kaptunk, amely után ugyan kialakítottunk helyzeteket, de ezeket nem tudtuk kihasználni. hiába győztük le kétszer ezt a csapatot, ettől még egy rendkívül erős együttes. Most a bajnokságra kell koncentrálnunk, hiszen fontos mérkőzés vár ránk a Honvéd ellen" - nyilatkozta Szerhij Rebrov, az FTC ukrán trénere.

„Nagyon jól játszottunk, minden játékosunknak gratulálok. Jó dolog rögtön az első támadásból gólt szerezni, ez mindig pluszt ad a csapatnak, de sokkal rutinosabbak vagyunk, így azt gondolom, akkor is nyertünk volna, ha nem szerzünk ilyen korán gólt. Amennyiben a következő mérkőzésünket megnyerjük, biztosan továbbjutunk" - mondta a találkozót követően Sztanyiszlav Gencsev, a Ludogorec vezetőedzője, aki a júliusi BL-párharcban még csak segítőként ült a kispadon.