Óriási meglepetés a kosár-vb-n: a franciák kiejtették az amerikaiakat

A Kínában zajló férfi kosárlabda-világbajnokságon szerdán robbant a bomba: a negyeddöntőben Franciaország 89–79-re legyőzte az Egyesült Államokat úgy, hogy az utolsó negyedben hétpontos hátrányból 22–5-ös rohammal fordította meg a mérkőzést.

Az eddig veretlen címvédő Egyesült Államok és a legutóbbi vb-n bronzérmes Franciaország találkozott egymással a világbajnokság szerdai játéknapján rendezett első negyeddöntőben. Az ötből öt meccsét megnyerő amerikai válogatott remek formában várta a mérkőzést, hiszen a törökök elleni hosszabbításos győzelmet leszámítva minden vb-meccsét meggyőző fölénnyel nyerte meg. Ehhez képest a franciák az Ausztráliától elszenvedett vereséggel érkeztek a legjobb négy közé jutásért zajló találkozóra.

Az első negyedben fej fej mellett haladtak a felek, majd a nagyszünetre hattal elhúztak a franciák, s a harmadik játékrész elején tovább növelték az előnyüket. Az amerikaiak viszont ekkor kapcsoltak rá, és a 28. percre kiegyenlítettek, majd a záró negyedre hárompontos előnnyel fordultak.

Az utolsó tíz percben gyökeres fordulat állt be a játékban: még 74–67-nél héttel mentek a tengerentúliak, innen azonban mintha elfogyott volna a tudományuk. A franciák az utolsó nyolc percben ugyanis 22–5-ös rohamot vezettek elő, és a végére már fikarcnyi esélye sem maradt a címvédőnek, hogy a négy közé kerüljön. 79–89

Az elmúlt két vb-n aranyérmes amerikaiak augusztus végén 78 mérkőzés és közel 13 év után kikaptak Melbourne-ben az ausztráloktól, tétmeccsen pedig előzőleg a 2006-os világbajnokság elődöntőjében maradtak alul Görögországgal szemben. Legutóbb a 2002-es, hazai rendezésű vb-n fordult elő, hogy az amerikaiak nem jutottak be a négy közé, akkor a hatodik helyen végeztek.