2019-es férfi kézi-vb: nagy zakót kapott Norvégiától a magyar válogatott, oda az olimpia

A középdöntőbe jutott 12 csapat mindegyike pályára lép szerdán a német-dán közös rendezésű 2019-es férfi kézilabda világbajnokságon.

Egyiptom hét góllal legyőzte (30-23) Tunéziát szerdán délután és ezzel pontszámban beérte Magyarországot a 2019-es férfi kézilabda világbajnokság herningi középdöntőjének tabelláján.

Ez jelentősen megnehezíti a Csoknyai István/Vladan Matics vezette magyar válogatott helyzetét, ugyanis 19 órától úgy kell pályára lépnie Norvégia ellen, hogy nem kaphat ki több mint 4 góllal. Egy esetleges győzelem vagy döntetlen természetesen még jobb  volna, mert akkor Magyarország biztosan a II. középdöntős csoport 4. helyén végezne és szombaton délután 18.30-tól a 7. helyért rendezett mérkőzésen a másik csoport 4. helyezettjével csapna össze.

Az I. csoport kölni csoportjában már eldőlt, hogy Németország és Franciaország jut a hamburgi elődöntőbe, ezért e két csapat esetében az utolsó játéknap csak a tabellán elfoglalt helyről (és a másik csoportból kapott ellenfél kilétéről) dönt. Magyar szempontból sokkal izgalmasabb kérdés, hogy a spanyol, horvát és brazil hármas milyen sorrendben zárja a középdöntőt, ugyanis közülük kap ellenfelet a 7. helyért rendezett mérkőzésen.

A csoportok első két helyezettje jut az elődöntőbe, a 3. helyezettek a vb 5. helyéért, a 4. helyezettek a torna 7. helyéért játszhatnak. A világbajnokság győztese kijut a tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek jogot szereznek a 2020-as ötkarikás selejtezőn való részvételre.

A norvég válogatott kerete:
Kapusok: Espen KRISTENSEN (GWD Minden, német), Torbjörn BERGERUD (SG Flensburg-Handewitt, német)
Jobbszélsők: Kristian BJÖRNSEN (Wetzlar, német), Alexander BLONZ (Viking HK), Magnus ROD (SG Flensburg-Handewitt)
Jobbátlövők: Elvind TANGEN (Skjern, dán), Harald REINKIND (THW Kiel, német)
Irányítók: Sander SAGOSEN (PSG Handball, francia), Cristian O'SULLIVAN (SC Magdeburg, német)
Beállók: Bjarte MYRHOL (Skjern), Henrik JAKOBSEN (Toulouse, francia), Petter OVERBY (Erlangen, német), Magnus GULLERUD (GWD Minden)
Balátlövők: Goran JOHANNESSEN (SG Flensburg-Handewitt), Espen LIE HANSEN (Nantes, francia)
Balszélső: Magnus JÖNDAL (SG Flensburg-Handewitt)
Szövetségi kapitány: Christian BERGE

Kezdünk

A 15 ezer férőhelyes herningi Jyske Bank Boxen csarnokban kb. félház van. Sok hazai néző kijött már ezt az összecsapást is megnézni, hiszen a 21.30-kor kezdődő dán-svéd meccs szempontjából sem mindegy, hogy mi történik a magyar-norvégon.

Herning nagyon messze van, de így sincsenek magukra a fiúk, egy 50 fős magyar tábor énekli velük a Himnuszt.

1. perc - az első támadást a magyarok indítják, Bánhidi szerzi az első gólt 0-1

2- perc - Rod betör és belövi 1-1

3. perc - Balogh Zsolt hetesból eredményes 1-2

4. perc - Jöndal szélről, de azonnal jön Lékai válasza 2-3

6. perc - Myrholtól támadófault miatt elvették a labdát, majd Bodó bejátszása se jó 2-3

6. perc - Sagosen kiharcol egy hetest, Jöndal belövi 3-3

7. perc - Balogh megtalálja Bánhidit a hatoson, belövi 3-4

7. perc - Nagy Lacit kiállítják Sagosen ellen, a hetest Jöndal belövi 4-4

8. perc - Balogh lövését blokkolják, Jöndal góljával először vezetnek az északiak 5-4

9. perc - Rod szép keresztlabdát kap, és belövi. Közben Bókát kiállítják. 6-4

10. perc - Balogh villan 6-5

10. perc - Jöndal ismét. 5 lövésből 5 gól, nem tud hibázni 7-5

11. perc - Bodó távoli lövése nem okozott gondot Bergerudnak. A másik oldalon Mikler is labdát fog.

A német játlkvezetők nagyon rászálltak a magyarokra, Schuch kiállítása már a harmadik.

12. perc - Rod üres kapuba 8-5

13. perc - Balogh tartja a lelket a magyarokban 8-6

14. perc - Gullerud estében, ritkán látott csuklómozdulattal 9-6

15. perc - Björnsen végigfut a eladott labdával 10-6

Csoknyai időt kér. Mint írtuk a -4 a maximum, ami még belefér a magyar válogatottnak.

15. perc - az első norvég emberhátrány Gullerud kiállításával, lássuk tudunk-e élni a lehetőséggel. Igen, tudunk, Bóka balszélről 10-7

17. perc - Rod távoli lövését Mikler kitolja, de az oldalvonal irányába, marad náluk a labda. O'Sullivan is felavatja Miklert 11-7

18. perc - Lékai as norvég kapus lába között 11-8

19. perc - Myrhol beleugrik egy kipattanóba 12-8

20. perc - Lékai csipőlövését Bergerud védi, kritikus percek ezek, mert a norvégok már 5-tel vezetnek Sagosen távoli góljával 13-8

21. perc - Balogh már négy gólos 13-9

22. perc - Rod úgy megy át a magyar védelmen, mint vajon a kés 14-9

23. perc - Balogh bevágja a hetest 14-10

25. perc - Ligetváriról állítják ki Gullerudot. Ez már a második a norvég számára. Élünk a lehetőséggel, Bánhidi kap hatoson labdát, nem hibázik 14-11

25. perc - Röd átbujik a falon 15-11

26. perc- Bodó Ricsi kilenc méterről 15-12

27. perc - Johannesen és Balogh gólváltásával marad a 3 közte 16-13

28. perc - Lékai kiharcol egy kiállítást, Rödöt küldik le. Lékai a kapufát találja el, nagy lehetőség volt. Kár érte.

Egy perccel a szünet előtt Norvégia is időt kér.

30. perc - Johannesen lövését a mi Ilyésünk blokkolja. A magyaroké az utolsó támadás, Ligetvári a felső lécet találja telibe. Marad a 16-13

Szünet

A másik csoportban Franciaország-Horvátország mérkőzést rendeznek, ott szünetben 11-11 az állás.

31. perc - norvég támadással kezdődik a második félidő, Sagosen mellé lő

32. perc - egy egy gól mindkét oldalon, Bodó és Jöndal 17-14

33. perc - Overby és Björnsen ellentámadásból 19-14

34. perc - Kristensen védi Bóka lövését, majd Röd átverekszi magát a falon. 20-14

Nagyon rosszul kezdődött ez a játékrész, időt kértek a magyarok.

35. perc - Bodó 109km/h-s bombája 9 méterről 20-15

35. perc - Björnsen szélről, majs Sagosen üres kapuban. -7-nél a magyarokcak 5. helyen állnak a tabellán, ha így marad, akkor Egyiptom játszhat a 7. helyért 22-15

37. perc - a második félidő részeredménye 7-2 Gullerud találatával 23-15

38. perc - Sagosen ziccerét Székely védi. VÉGRE!

39. perc - Bodó újabb távoli bombája is bemegy 23-16

40. perc - Bodó lövése lelassult a blokkon, Kristiansennek így nem volt nehéz dolga, az elletámadásból újabb norvég gól született 24-16

41. perc- Hornyák ziccert hagy ki

42. perc - Röd találatával kezd súlyosbodni a helyzet 25-16

9 közte, innen visszajönni bravúros lenne. A magyarok időt kértek.

43. perc - Björnsen góljával sajnos már kétszámjegyű a különbség 26-16

43. perc - Bánhidi harcol ki egy hetest. Balogh Zsolt bevágja 26-17

44. perc - Myrhol a hatosról 27-17

45. perc - Lékai tartja a lelket a magyarokban 27-18

46. perc - Myrhol ismét a hatosról, majd Kristensen megfogja Máthé lövését 28-18

47. perc - Overby ellentámadásból, ez már -11 sajnos 29-18

48. perc - Bánhidi hetest harcol ki, Balogh belövi 29-19

49. perc - Nagy Laci első lövése bemegy 29-20

50 perc - Ilyés blokkolja Johannessent, majd Lékai az üres kapuba lövi 29-21

Norvég időkérés

51. perc - Röd és Balogh 30-22

52. perc - Johannessen lövését védi Mikler

53. perc - Bóka nem számított a passzra, kívül állt, a norvég támadást Jöndalra játszák ki 31-22

54. perc - Bánhidi újabb hetest harcol ki, Balogh ezt is bevágja. Ez volt a szegedi játékos 10. gólja 31-23

55. perc - újabb magyar hétméteres, Lékai harcolta ezt ki, Balogh ezt se hagyta ki 31-24

57. perc - Sagosen bemegy 32-24

57. perc - Lékai átrohan a pályán 32-25

57. perc - Myrhol a hatosról, már hányadszorra? 33-25

58. perc - Bánhidi is a hatosról 33-26

59. perc - Johannessen távoli bombája volt a koporsószög? 34-26

59. perc - Bánhidi mellélő, lassan elmegy az olimpiai selejtezőtorna

60. perc - Björnsen ismét bevágja joggszélről 35-26

60. perc - Balogh az égbe vágja, de az utolsó támadás mégis a magyaroké, Ilyés jut lövőhelyzetbe, de a dudaszó után eresztette el, a játékvezetők nem adták meg 35-26

Vége

A magyar válogatott 9 gólos veresége azt jelenti, hogy gólarányban megelőzte Egyiptom és emiatt csak a herningi középdöntőt az 5., a világbajnokságot 10. helyen zárja. Ugyanúgy elúszott a célkitűzésként meghatározott olimpiai selejtezős helyet biztosító 7. hely.