Kalapács alá kerül az aradi belváros egyik jellegzetes épülete

19. századi műemléket árvereznek el Aradon. Az Andrényi-palota kikiáltási ára 2,5 millió euró.

A műkincsek és műemléképületek értékesítésére szakosodott Artmark Historical Estate internetes aukciós ház árverést hirdetett az aradi Andrényi-palota megvételére – írja a news.ro román nyelvű hírportál. A főutcán található impozáns épület kikiáltási ára 2,5 millió euró.A kétszintes épületet 1880 és 1890 között építették neoromán stílusban. Ujj János Arad – Történelmi városkalauz című könyvében (Alma Mater Alapítvány, 2012) többek között az olvasható róla, hogy a gyoroki származású báró Andrényi Károly családjának a tulajdonában volt. A közel 2500 négyzetméteres telken fekvő U alakú bérpalota szárnyai hosszan benyúlnak a telekre, a két szárny között és a hátsó részen valamikor szép díszkertet alakítottak ki. A jobboldali emeleti feljáró egészét márványból építették, s máig megmaradtak az eredeti díszes ablakok és ajtók, ezen kívül a falak és a mennyezet stukkódíszítéséről is híres az ingatlan.

Az államosítás után, az 1950-es évektől kezdve az Andrényi-palotában működött a Pionírklub, amelynek a nevét az 1989-es rendszerváltozás után Gyerekpalotára változtatták. „Amióta az eszemet tudom, már a gyerekkoromban ott volt a pionírok klubja” – mondta érdeklődésünkre Pellegrini Miklós Arad megyei főtanfelügyelő-helyettes, hozzátéve, hogy az épület tulajdonosa nem először próbálkozik az értékesítéssel. „Úgy tudom, hogy szállodának szeretnék eladni, persze ehhez jelentős felújításokra lenne szükség” – tette hozzá. „A rendszerváltás után, a 2000-es évek elején rendeződött az épület tulajdonjoga, de azt nem tudom, milyen úton-módon szerezte meg az a cég, amelyiktől mi béreljük. Havonta körülbelül tízezer lej a bérleti díj, amit a tanügyminisztérium utal át nekünk, hogy kifizessük. A legnagyobb gondunk az, hogy hová költöztessük az ott működő szakköröket, ha eladják az épületet. Mintegy harminc különböző csoportba körülbelül ötezer diák jár, és ezeket a foglalkozásokat nem lehet szétszórni a városban, nem mondhatjuk a gyerekeknek, hogy menjenek egyik vagy másik külvárosba. Ha felépül a Ligeti-tó mellett, a tanfelügyelőség szomszédságában az új Gyerekpalota, akkor meglesz a helyszín, de az még két-három évbe beletelik.”

Pellegrini Miklós szerint az is elképzelhető, hogy „bérlővel együtt adják el az épületet”, és majd a leendő új tulajdonossal kell egyezkedniük a további bérleti díjról. Az Andrényi-palota szerepel a műemléképületek listáján, az Artmark Historical Estate szerint az értékét 2,8–3 millió euróra becsülik.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?