Seehofer: a vallásokban benne rejtőznek a könyörtelenség és az intolerancia tendenciái

 A némettől eltérő kultúrkörökből érkező bevándorlás miatt az alapelveket tisztázó társadalmi vitát kell folytatni Németországban a vallás és az állam viszonyáról és a vallás társadalmi szerepéről Horst Seehofer német szövetségi belügyminiszter szerint.

A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke a Die Welt című német lap csütörtöki számában közölt vendégkommentárjában kiemelte: a hazaitól eltérő vallási és kulturális szokásokat ápoló emberek bevándorlása "jelentős kihívásokhoz vezetett, amelyek a vallás és az állam viszonyát is érintik".

Ezért társadalmi vitát kell folytatni "alapvető kérdésekről", köztük arról, hogy hol van a helye a vallásnak a mai Németország társadalmában, és arról, hogy miként lehet biztosítani az együttélést "egy vallásilag és világnézetileg egyre plurálisabb társadalomban".

Kifejtette: sokáig idejét múltnak, meghaladottnak számított az a felismerés, hogy a vallási fanatizmusban a társadalmi együttélést fenyegető robbanóerő van, de már az egykori Jugoszlávia szétesésével elindult polgárháborúk is megmutatták, hogy az etnikai különbségek mellett a vallási alapú kulturális különbségek jelentősége is egyre nagyobb.  Azonban elég csak a német történelem lapjaira pillantani annak belátásához, hogy a vallásokban benne rejtőznek a könyörtelenség és az intolerancia tendenciái, és ezek a felszínre is törhetnek.

Az európaiak sok szenvedéssel, évszázadok alatt tanulták meg, hogy nehéz a békés együttélés, ha együtt jár a vallási és a politikai igazság meghatározása iránti igény. Ezért a mai állam tiszteletben tartja a vallások lelkiségi, spirituális tekintélyét, de megtartja magának az együttélés szabályozásának tekintélyét - írta Horst Seehofer.

Rámutatott, hogy a német alaptörvény biztosítja, de korlátozza is a hit szabadságát. "A vallásszabadság senkit sem ment fel az alaptörvény tisztelete alól" - hangsúlyozta a CSU elnöke.

Szavai szerint tisztázó vitát kell folytatni ezekről az ügyekről valamennyi jelentős németországi vallási közösséggel. Ehhez a vitához "tudatosítanunk kell kulturális és vallási gyökereinket", és ezt az örökséget "egészséges önbizalommal, de a más vallási és világnézeti felfogások iránti tisztelettel kell képviselni" - írta Horst Seehofer.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?