Pocsolyavízzel javították a bárányhús állagát

Pocsolya vizét fecskendezték bárányhúsba a dél-kínai Kanton tartományban, hogy tömegének növelésével drágábban tudják azt eladni  -- jelentette a kínai központi televízió, a CCTV.

A híradás szerint az esettel kapcsolatban eddig hét embert vettek őrizetbe. A tettesek egy illegálisan működő mészárszéken naponta mintegy száz bárányt öltek le, s eladás előtt a húsoka utcai pocsolyából nyert, baktériummal szennyezett vizet fecskendeztek, hogy azok eredeti tömegüknél többet nyomjanak. Ahogy az a rajtaütés során kiderült, egy-egy állatból származó húsba akár hat kilogrammnak megfelelő mennyiségű vizet is belefecskendeztek, a hús minőségét pedig hamis hivatali pecséttel „garantálták”.

A tévé beszámolója szerint nem tudni, pontosan hová jutott a szennyezett bárányból, az feltehetően a piacokról az utcai árusok asztalaira és a dél-kínai városok, így Kuangcsou éttermeinek tányérjaira is kerülhetett.

A kelet-ázsiai országban szinte alig akad ma már olyan élelmiszer, amellyel kapcsolatban ne látott volna napvilágot botrány az elmúlt hónapokban vagy években. A 2013-ban több eset is nyilvánosságra került: a KFC gyorsétterem sokáig antibiotikummal kezelt csirkék húsát is felhasználta az ételeihez; Sanghajban a környező településeken betegségtől elhullott sertések húsát évek óta árusították; a hatóságok rákkeltő kadmiummal szennyezett rizst találtak a dél-kínai Kuangtung tartományban; több tonna, újrafelhasznált olajjal és ismeretlen eredetű adalékokkal készült tofu került a sanghaji piacokra és boltokba; Sanghajban és Kelet-Kínában birka helyett patkány-, nyest- és rókahús értékesítésén kaptak több tucat kereskedőt; több mint egy éven keresztül egyes csecsemőtápszereket meghamisították, újracsomagolták és újracímkézték a kínai boltok polcán; alkoholt hamisító kínaiakat tartóztattak le; az újrahasznosított olajként árult étkezési célú olajok 10%-a a csatornák üledékéből és vágóhídi hulladékból készül; melamint tartalmazó tejtermékekre is bukkantak a hatóságok.

Kínában hosszú évek óta problémát okoz az élelmiszer-biztonság kérdése, ami évek óta a lakosság legnagyobb aggodalmainak egyike. A minőségellenőrök szerint minden évben a lakosság 15 százaléka, vagyis több mint 200 millió kínai betegszik meg szennyezett étel fogyasztása következtében.

Kimaradt?