Cselhez folyamodnak a német autógyártók

Németországban 5 százalékkal zsugorodott júliusban az új gépkocsik piaca, a regisztrált új autók száma 248 ezerre csökkent. Az év első hét hónapjában 1,88 millió új autót helyeztek forgalomba, nagyjából ugyanannyit mint egy évvel korábban.

A német gépkocsi importőrök szövetségének előzetes adatai szerint a gépkocsik 30 százalékát nem közvetlenül a fogyasztók vásárolják meg, hanem a gyárak és márkakereskedőik veszik át. Ezt az iparágban „önregisztrációnak" hívják.

Ezek közül a kocsik közül sok nagy árengedménnyel a használt autó piacra kerül. Rossz jelnek tartják, hogy a luxusmárkák körében is nő az önregisztráció.autopiac 1

„Ez a módszer lényegében a részvényesek félrevezetése, azt a látszatot keltik mintha tényleg eladták volna az autókat" – mondta Ferdinand Dudenhoeffer iparági szakértő.

Ezt a trükköt egy ideig el lehet játszani, de egy idő után a kereskedők nem tudják átvenni majd a gyártók autóit.

Ekkor nemcsak nekik marad a nyakukon sok kocsi, hanem hirtelen a gyártóknak se lesz kinek eladniuk.{loadposition OTP}

Egy kereskedő szerint evvel a taktikával sok gyártó inkább a homokba dugja a fejét ahelyett, hogy szembenézne a valódi problémákkal. A német autógyártókat képviselő VDA szervezet, amely a BMW-t és a Volkswagent is képviseli eltúlzottnak (és hiteltelennek) tartja az önregisztráció mértékéről szóló adatokat.

Marc Odinius, a frankfurti Dataforce kutatóintézet vezérigazgatója szerint maguknak a gyáraknak a részesedése a 2009. évi 5,5 százalékról 9 százalékra nőtt az új gépkocsik piacán.

Más megfigyelők szerint a gyártók túlzottan az értékesítési volumenek növelésére koncentrálnak, pedig hosszútávon mindenki veszíteni fog ha nem csökken a termelés.

Kimaradt?