Az USL utolsó szalmaszála: az alkotmánybíróság

Nem törődnek bele a kormánypártok abba, hogy nem sikerült leváltaniuk az államfőt. Arra kérik az alkotmánybíróságot, hogy az 50 százalék alatti részvétel ellenére nyilvánítsák érvényesnek a vasárnapi referendumot.

Ponta: még nem dőlt el semmi

Victor Ponta kormányfő a Realitatea TV-nek hétfőn este elmondta: a romániai választók száma jóval kisebb a választói névjegyzékben szereplő személyek számánál (18 292 514), amely alapján a népszavazás érvényességi küszöbét kiszámolták. Hangsúlyozta: a törvény értelmében a referendum eredményeinek hitelesítése előtt az alkotmánybírák adatokat kérhetnek a statisztikai hivataltól és a belügyminisztériumtól is.

„Az adatok alapján az alkotmánybírák érvényesnek nyilváníthatják a népszavazást. Még nem dőlt el semmi" – magyarázta a miniszterelnök.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tiszteletbeli elnöke, Ion Iliescu levélben fordul ezen a héten az alkotmánybírákhoz, amelyben felhívja a taláros testület figyelmét arra, hogy Romániában már nem 18 millió szavazókorú polgár él, „legfennebb 14-15 millió".

„Két és három millió közé tehető a külföldön élő román állampolgárok száma. Romániának már csak 14-15 szavazókorú polgára van. Remélem, hogy az alkotmánybírák ezt figyelembe veszik" – magyarázta a gandul.info-nak Iliescu.

Nicolaescu: már dolgozunk az ügyön

Eugen Nicolaescu képviselő hétfőn közölte: a Szociál-Liberális Szövetség (USL) jogászai már dolgoznak azon a dokumentumon, amelyben elmagyarázzák az alkotmánybíráknak, miért tekinthető érvényesnek a vasárnapi referendum. A politikus nem részletezte, hogy mit agyaltak ki az USL jogászai.

„Nagyon remélem, hogy az alkotmánybíróság bölcs döntést hoz majd a népszavazás eredményeinek hitelesítésekor" – fogalmazott Nicolaescu.

Az USL terveiről Tudor Chiuariu árult el részleteket a sajtónak. A liberális képviselő elmondta, arra hívják fel az alkotmánybírák figyelmét, hogy az államfő felfüggesztési procedúrája az idei 42-es számú sürgősségi kormányrendelet alapján indult be, amely nem írt elő érvényességi küszöböt a referendumra.

A politikus magyarázata szerint időközben a parlament megszavazta a módosított referendumtörvényt, ám ennek előírásai – beleértve az érvényességi küszöböt – csak a jövőre nézve érvényesek.

Cikkünk frissül.

Kimaradt?