Elemzők: két tűz között a magyarok a referendumon

Az erdélyi magyarságnak aligha sikerül távol tartani magát a román pártok egyre durvább hatalmi harcától, amely az államfő leváltásáról kiírt népszavazásban csúcsosodik ki – állították az MTI által megkérdezett erdélyi elemzők.

Szász Alpár Zoltán: az RMDSZ-nek is kell egy fogodzó

Szász Alpár Zoltán politológus, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem politikatudományi intézetének oktatója szerint a romániai magyarság nem kerülhet ki jól a kormányzó Szociál-liberális Szövetség (USL) és a Traian Băsescut támogató Demokrata Liberális Párt (PDL) harcából, mert arra lehet számítani, hogy mindkét fél ütközőfelületnek használja a magyarságot a szavazatokért folytatott csatában.

A politológus emlékeztetett arra, hogy az RMDSZ saját törvényhozóinak, illetve a választóknak is a lelkiismeretére bízta, hogy megszavazzák-e Traian Băsescu félreállítását. „A valóságban a parlamenti voksok összeszámolása arra enged következtetni, hogy az RMDSZ-es honatyák a felfüggesztés mellett szavaztak" – mutatott rá Szász.

A politológus szerint az RMDSZ – ha lett volna is kialakult álláspontja az ügyben – attól tarthatott, hogy opciójáról nem fogja tudni meggyőzni a magyar választókat, mert az államfő felfüggesztése ügyében nem lesz akkora befolyása rájuk, mint az önkormányzati választásokon, ahol az RMDSZ saját eredményeire hivatkozva kért és kapott mandátumot a folytatásra. "Másrészt az RMDSZ attól is tarthat, hogy Băsescu előrántja a nyuszit a kalapból, megmenti az irháját és az RMDSZ-nek is kell legyen egy fogódzója, hogy megmentse a sajátját" - mondta Szász.

Ezzel szemben az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt határozottabb álláspontot képvisel azáltal, hogy a magyarság körében még mindig viszonylag népszerű Băsescu mellé állt - mutatott rá a szakértő. "Ezt természetesen a demokrácia védelmének köntösében teszik. A jogállamiság értékrendje melletti kiállás valóban fontos kérdése lehet ennek a népszavazásnak. A magyarságnak éppen ezért nehéz azt mondani, hogy ez nem magyar ügy, és nehéz helyes választ adni arra, hogy igennel, vagy nemmel szavaz, egyáltalán elmegy-e voksolni" - magyarázta a politológus.

Kiss Tamás: nehéz lesz leváltani Băsescut

Kiss Tamás szociológus, kisebbségkutató arról számolt be az MTI-nek, hogy a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint Băsescu népszerűsége a magyarság körében is csökkent. Victor Ponta miniszterelnök és Crin Antonescu ideiglenes államfő népszerűsége viszont lényegesen alacsonyabb, főleg a székelyföldi választók körében – tette hozzá. A szakember szerint aligha múlhat a népszavazás kimenetele a magyar szavazókon, de a magyarság, és az annak parlamenti képviseletét ellátó RMDSZ könnyen járulékos áldozattá válhat a román pártok küzdelmében, azaz az RMDSZ is áldozat lehet, bár nem a szövetség volt a kiszemelt célpont.

Kiss Tamás szerint az államfő leváltására kiírt július 29-i népszavazás kulcskérdése az érvényességi küszöb. Ha az alkotmánybíróság döntésének megfelelően valóban a névjegyzékben szereplő választók többségének részvételéhez kötik a referendum érvényességét, akkor Băsescu egy demobilizációs stratégiával könnyen elérheti, hogy ne gyűljön össze a referendum érvényesítéséhez megkövetelt több mint 9 millió voks. Rámutatott: a választópolgárok összlétszámát a lakosság-nyilvántartó alapján határozzák meg.

Ebben csaknem 18 és fél millió román állampolgár szerepel. „Ez nem egyezik a népszámlálási eredményekkel. Már a 2002-es népszámlálás is sokkal kevesebb lakost hozott ki, mint amennyi a lakosság-nyilvántartóban szerepel, ugyanis ebből nem kerülnek ki azok, akik külföldre távoznak. Nincs is erre jogalap. A népszámlálás nem a lakosság-nyilvántartó frissítését szolgálja” - magyarázta a szociológus.

Az MTI kérdésére, hogy elképzelhető-e akkora mozgósítás az USL részéről, amellyel meghaladható a kilencmilliós érvényességi küszöb, a szociológus azt mondta: ez aligha következik be, ha Băsescu hívei távol maradnak az urnáktól. "Ha az USL megismétli az önkormányzati választáson elért eredményeit, az is csak négymillió-valamennyi szavazót jelent, ez közel sem elég ahhoz, hogy leváltsák Băsescut: kétszer ennyire van szükségük.

Ráadásul az USL népszerűsége is megkopott a mostani alkotmányos válság miatt, így az érvényességi küszöbbel az USL aligha tud nyerni" - összegezte Kiss Tamás szociológus. 

Kimaradt?