FRISSÍTVE – A katonai ügyészség szerint indokolatlan volt a tömegoszlatás a tavaly augusztusi tüntetésen

FRISSÍTVE: A katonai ügyészség szerint indokolatlanul folyamodott tömegoszlatáshoz a csendőrség a diaszpóra tavaly augusztusi kormányellenes tüntetésén, sőt azt sem tartja kizártnak, hogy az aránytalan beavatkozáshoz a csendőrség szándékosan kreált ürügyet. Bejelentették: kiterjesztik a nyomozást a 2018. augusztus 10-i bukaresti tüntetés ügyében. 

A katonai ügyészség pénteki közleménye szerint a szándékos túlkapások gyanúja miatt két újabb bűncselekményre terjesztette ki a tavaly szeptemberben kezdődött, azóta is lezáratlan bűnvádi eljárást. A vádhatóság akkor hivatali visszaéléssel gyanúsította meg a csendőrség vezetőit. Most hivatali visszaélésben, illetve önkényes fellépésben való bűnrészesség gyanújával indított vizsgálatot ismeretlen tettes ellen. A csendőrségi vezetőket csütörtökön tájékoztatták a nyomozás kiterjesztéséről.

Mint emlékezetes, a múlt nyáron a Nyugyat-Európában élő és dolgozó román diaszpóra-közösségek nevében szerveztek tüntetést a fő kormányerőt alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) politikája ellen. A 40 ezresre duzzadt tömeget a csendőrség könnygázzal és vízágyúval feloszlatta. A demonstráción 450 ember, köztük 35 csendőr szorult helyszíni orvosi ellátásra, 70 embert, köztük 11 csendőrt kellett kórházba szállítani. A tüntetés után több mint 700 feljelentés érkezett a csendőrség ellen.

A vádhatóság közleménye szerint fennáll a gyanú, hogy az erőszakba fulladt tömegrendezvényen a csendőrség maga idézett elő olyan helyzeteket, amelyekkel azt a látszatot keltette, hogy indokolt az erő alkalmazása a kormány előtti Victoria-téren tüntető tiltakozókkal szemben. Az ügyészség szerint azáltal, hogy a csendőrség nem arányosan alkalmazott erőt – nem csak a rendbontókat emelte ki a tömegből, hanem a teljes teret kiürítette –, a karhatalom megsértette a tüntetők alkotmányban rögzített gyülekezési jogát és a szólásszabadságot.

Az ügyészség közleményéről beszámoló hírügynökségek összefüggésbe hozták a nyomozás kiterjesztését azzal, hogy az eddigi legfőbb ügyész nyugdíjazása után Bogdan Licu személyében ideiglenes vezető vette át a legfőbb ügyészség irányítását. Licu egy csütörtöki sajtóértekezleten bejelentette, konzultálni fog a hatáskörébe tartozó ügyészségi részlegek vezetőivel, elsőként a katonai ügyészség vezetőjével, egyebek mellett arról, hogy hol tart a vizsgálat a diaszpóra tavaly augusztusi tüntetésén történt erőszakos cselekmények ügyében.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?