Használt étolajat gyűjtenek a MOL benzinkutaknál

Használt étolaj begyűjtésére indít programot a Mol benzinkúthálózat, az összegyűjtött háztartási hulladékot bioüzemanyaggá alakítanák. Az akcióval a környezet védelméhez és a környezettudatos gondolkodás erősítéséhez szeretnének hozzájárulni a lakosság körében, valamint megoldást nyújtanának a háztartásoknak arra, hogy könnyen és környezetbarát módon szabaduljanak meg a hulladéktól.

A csatornarendszerbe vagy szemétbe kerülő használt étolaj veszélyes anyagnak minősül, mivel a csatornahálózat falára lerakódva a vezetékek eldugulásához vezet, a háztartási szemétben pedig nehezen lebomló anyagként jelenik meg.

Ha az elhasznált étolaj figyelmetlenség miatt vagy szándékosan élővízbe kerül, hatása katasztrofális: az álló- vagy folyóvizek felszínén lebegő olajfolt meggátolja az oxigéncserét és ezáltal elpusztítja az élővilágot. Egyetlen csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is beszennyezhet.oil-1

A lakossági használtolaj-begyűjtés 30 MOL töltőállomáson indul a következő városokban: Bukarest, Nagyvárad, Kolozsvár, Marosvásárhely és Székelyudvarhely. Az első szakaszban a cél felmérni a lakosság igényeit a használt étolaj gyűjtését illetően. A kiválasztott városokban lévő benzinkutaknál a Biofilter Romania biztosítja a speciális gyűjtőtartályokat.

Üzemanyag az étolajból...

„A lakossági használt étolaj begyűjtését a Romániában működő kőolajipari vállalatok közül elsőként a MOL indítja el, a hulladékot bioüzemanyaggá alakítanánk át, begyűjtésével csökken a vízszennyezés és a széndioxid-kibocsátás" – nyilatkozta Daradics Kinga, a MOL Románia ügyvezető igazgatója.

Hozzátette: ezzel a programmal gyakorlatilag kibővítik a szelektíven gyűjtendő hulladékok körét, és biztosítják a lehetőséget a lakossági használt étolaj környezetbarát újrafelhasználására.

Az eredményektől függően a programot kiterjeszthetik valamennyi MOL töltőállomásra.

Románia lakossága évente megközelítőleg 260 ezer tonna étolajat fogyaszt, ami személyenként mintegy 13 liter olajat jelent. Az elhasznált, égett olaj felhasználásának gondját csak a vendéglők oldják meg, ezek esetében törvény szabályozza a hulladék szervezett elszállítását és feldolgozását. „A használt étolaj begyűjtése a lakosság esetében csak igen kis mértékben valósul meg" – nyilatkozta Potozky László, a programban partnerként részt vevő Polgár-Társ Alapítvány elnöke.

Mindazok, akik a MOL töltőállomások gyűjtőhelyein legalább egy liter használt étolajat átadnak, ajándékban részesülnek. Az edényben összegyűjtött olajat a töltőállomás személyzetének kell átadni.{loadposition OTP}

A lakosságtól begyűjtött olajat a MOL Románia a Biofilter Romania szakcéghez juttatja el, amely biztosítja a begyűjtött mennyiség elszállítását és átadását egy engedélyezett feldolgozó vállalatnak.

Az újrafelhasználás folyamata több szakaszból áll: a begyűjtött olajat megtisztítják, a szennyezések eltávolítása után keletkező anyagot pedig üzemben újrahasznosítják. A használt étolaj feldolgozásának végterméke a bioüzemanyag (a dízel biokomponense).

Kimaradt?