Trichinella-fertőzést kapott három Hargita megyei személy

Trichinellózissal kezelnek három Etéd községi személyt a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban. A fertőzést egy nem rég levágott sertés be nem vizsgált húsának fogyasztása következtében kapták el egy család tagjai.

A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság szóvivője, Ladó Zsolt arról tájékoztatta portálunkat, hogy az intézmény székelykeresztúri kirendeltségének munkatársai pénteken jártak a helyszínen, hogy megvizsgálják az esetet, végleges jelentés azonban csak hétfőn születik.

Amint megtudtuk, az állategészségügyi igazgatóságot a család háziorvosa értesítette az esetről, miután a három személy kórházba került, és bebizonyosodott, hogy fertőzött húst fogyasztottak. A családorvos felvette a kapcsolatot a családtagokkal annak érdekében, hogy kiderüljön kik ehettek még a húsból, és őket is időben kezelhessék.

 Az igazgatóság egyébként még szerdán mintát vett a hústermékből, és laboratóriumi körülmények között kimutatták az élősködő fonalféreg jelenlétét. A teljes mennyiséget – mintegy 50 kilogramm húst – elkobozták és biztonságos körülmények között ezután megsemmisítik.

A trichinella néhány milliméter hosszú féreg és a vékonybélben él, ivarosan szaporodik, a nőstények elevenszülők. A megszülető lárvák kifúrják magukat a vékonybélből, majd a vér- és nyirokereken át az izomzat különböző részeibe sodródnak, ahol betokozódva inaktívvá válnak. Az „izomtrichina” nyugalmi állapota akkor szakad félbe, ha a fertőzött állatot elfogyasztja egy újabb gazdaállat. Az ember leggyakrabban akkor betegszik meg, ha nyersen fogyaszt fertőzött sertéshúst. Emberben a fertőzés olykor halálos kimenetelű szívizomgyulladáshoz vezethet. (Forrás: Wikipédia)

Ladó Zsolt felhívta a figyelmünket, hogyha valaki disznót vág, és időben, még a fogyasztás előtt állatorvosnál bevizsgáltatja a húsát, akkor amennyiben trichinellával volt fertőzött az állat, a tulajdonosa visszakapja annak értékét az aznapi piaci áron.

„Azoknak, akiknek magánrendelőben kell bevizsgáltatniuk a húst, azt tanácsoljuk, hogy az egészségük érdekében ne sajnálják azt a néhány tíz lejt. Ha pedig az állat beteg, akkor úgyis visszakapják az árát” – nyomatékosított az állategészségügyi szakember.

Az etédi család nem vizsgáltatta be időben a húst, ezért ők nem jogosultak a kártérítésre.  

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?