Tanári vizsgadrukk: lezajlott a véglegesítő vizsga

Országosan hétezer pedagógus vett részt kedden azon a véglegesítő vizsgán, amely a tanári pálya első lépcsőfokának számít a tanügyben való elhelyezkedéshez.

Bukarestben 500-an, Kolozs megyében 229-en, Maros megyében 210-en, Hargita megyében 158-an, Kovászna megyében 101-en vettek részt a felmérésen.

Szakterületi megoszlás

Ferenc Salamon Alpár, Hargita megyei főtanfelügyelő elmondta: Csíkszeredában a Márton Áron Gimnáziumban rendezték be a vizsgaközpontot, ahol kamerák rögzítették a vizsga menetét. Hargita megyében többnyire tanítók és óvónők jelentkeztek, illetve idegen nyelv és román nyelv és irodalom tanárok.

Maros megyében Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes tájékoztatása szerint a 210 vizsgázó pedagógus száma arányosan oszlott szét szinte valamennyi szakterületen. A tavaly 240-en vizsgáztak, az idei létszám is optimálisnak minősíthető.

Kovászna megyében 106 személy iratkozott fel a vizsgára, ebből kedden reggel 101-en jelentek meg. Keresztély Irma főtanfelügyelő elmondta: 14 román nyelv és irodalom szakos tanár, valamint 11 óvónő jelentkezett, az összes többi tantárgyból viszonylag egyenlő arányban voltak résztvevők.

„Valamennyi osztályterem videokamerával van felszerelve, egy központi képernyőn követni lehet, hogy mi történik a vizsga alatt. A videofelvételeket DVD-kre másolják és két évig őrzik, úgy mint az érettségi esetében” – magyarázta érdeklődésünkre a főtanfelügyelő.

A véglegesítő vizsga nem jelent többletkeresletet

A véglegesítő vizsgával kapcsolatosan Ferenc Salamon Alpár elmondta: ez az első állomás ahhoz, hogy valaki véglegesen elhelyezkedjen a tanügyben.

Ezt követi négy év múlva a második fokozatú vizsga, illetve az egyes fokozat. A sikeres véglegesítő vizsga nem jelent jövedelemnövekedést, vagy csupán alig észlelhetőt, csak egyes fokozat von maga után magasabb fizetést.

Hiányzik a továbbképzési motiváció

Barabás Miklós tanár évekkel ezelőtt véglegesítő vizsgázott, ezt pedig a címzetes tanári vizsgája követte.

„Évek óta tanítottam és már nem is emlékeztem arra, hogy mit tanultunk az egyetemen, amikor újra elő kellett venni az egyetemi kurzusokat és abból készülni, mert azt az anyagot kérték vissza a véglegesítő vizsgán” – válaszolt érdeklődésünkre a tanár, aki egyelőre csak szervezetlenséget lát a tanügyben, ugyanis szerinte az a padegógus, aki valamennyi vizsgán eredményesen túl van, pályafutása további részében, akár több évtizeden keresztül „hátradőlve élheti napjait”, ezentúl hivatalosan semmi nem motiválja a továbbképzésre.

Kimaradt?