EL-selejtező: továbbjutott az Újpest és a Honvéd, elvérzett a Fradi

Az Európa-ligában érdekelt három budapesti egyesület - Honvéd, Újpest és Ferencváros - az az első kettő jutott tovább az sorozat második selejtezőkörébe, mivel a zöld-fehérek hazai döntetlenjük után 1-0-ra kikaptak az izraeli Makkabi Tel-Avivtól.

Mint korábban írtuk, a Budapesti Honvéd már kedden bebiztosította továbbjutását.

A második továbbjutó magyar csapat az Újpest volt, amely az idegenbeli 3-1-es vereségét követően a csütörtöki visszavágón 4-0-ra legyőzte az azeri Neftci csapatát, így 5-3-as összesítéssel jutott a második körbe. A Lilákra a következő fordulóban a sorozat ötszörös győztese, a spanyol Sevilla vár.

Viszonylag hamar ledolgozta az idegenben összeszedett kétgólos hátrányát az Újpest: a 19. percben a csapatkapitány Litauszki Róbert egy szöglet után fejjel volt eredményes, majd két perccel később a montenegrói Bojan Sankovic lőtt 25 méterről hatalmas gólt a jobb felső sarokba. A hazaiak még a szünet előtt tovább növelhették volna az előnyüket, ám Novothny Soma fejese a keresztlécen csattant.

A fordulás után gyorsan újabb gólt szereztek a hazaiak: Nwobodo megindulásánál a bakuiak kapusa még nagy bravúrral védett, ám a kipattanót Zsótér Donát belőtte az üresen maradt kapuba. A végig nagy fölényben futballozó újpestiek helyzete a 65. percben még kényelmesebbé vált, ugyanis egy szép egyéni akció végén Obinna Nwobodo is eredményes volt.

A folytatásban is mezőnyfölényben játszott Nebojsa Vignjevic együttese, amely az idegenbeli vereséget követően magabiztos játékot nyújtva, megérdemelten jutott a második fordulóba.

Elvérzett a Fradi

A Ferencváros kiesett a labdarúgó Európa Liga-selejtező 1. fordulójában, mivel hazai döntetlenjét követően 1-0-ra kikapott az izraeli Makkabi Tel-Aviv vendégeként a csütörtöki visszavágón, így 2-1-es összesítéssel búcsúzott.

Az első játékrészben kiegyenlített, de igencsak kemény mérkőzést láthatott a közönség. Sok durva belépő szakította meg a játékot, egy ízben pedig a nagy hőség miatt ivószünet is volt. Nagy helyzetet egyik csapat sem tudott kidolgozni, a legközelebb a Ferencváros egyik nyári új szerzeménye, Finnbogason járt a gólhoz, de pár centit tévedett. A túloldalon viszont Atar nem hibázott, egy pazar lövéssel vezetést szerzett csapatának a játékrész hajrájában.

Noha a magyar csapatnak lett volna szüksége gólra, hogy kiharcolja a hosszabbítást, a folytatásban mégis az izraeli együttes játszott nagy fölényben, és sokkal jobban. A Makkabi csak azért nem döntötte el végleg a párharc sorsát, mert Dibusz háromszor is bravúrral védett, kétszer pedig a kapufa mentette meg a zöld-fehéreket az újabb góltól. A hajrára sem változott a helyzet, a hazaiak támadtak a továbbjutást bebiztosító gólért, s nem a Ferencváros az egyenlítésért. Ennek ellenére a zöld-fehéreknek a hosszabbításban megvolt a lehetőségük az egyenlítésre, de Blazic óriási helyzetben az égbe rúgta a labdát, így végül az eredmény nem változott, azaz a Makkabi 2-1-es összesítéssel ejtette ki a Ferencvárost, amelynek a visszavágón esélye sem volt a győzelemre.

Európa-liga, 1. selejtezőkör
Újpest FC–Neftci PFK (azeri) 4–0, tj: az Újpest, 5–3-as összesítéssel
Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Ferencváros 1–0, tj: a Maccabi Tel-Aviv, 2–1-es összesítéssel
Kajrat Almati (kazah)–Engordany (andorrai) 7–1, tj: a Kajrat, 10–1-es összesítéssel
Dinamo Tbiliszi (grúz)–DAC (szlovák) 1–2, tj: a DAC, 3–2-es összesítéssel
NSI Runavík (feröeri)–Hibernian (skót) 4–6, tj: a Hibernian, 12–5-ös összesítéssel
Dundalk (ír)–Levadia Tallinn (észt) 2–1, tj: a Dundalk, 3–1-es összesítéssel
Slovan Bratislava (szlovák)–Milsami Orhej (moldovai) 5–0, tj: a Slovan, 9–2-es összesítéssel,
NK Osijek (horvát)–Petrocub (moldovai) 2–1, tj: az NK Osijek, 3–2-es összesítéssel
FK Tobol (kazah)–Szamtredia (grúz) 2–0, tj: a Tobol, 3–0-s összesítéssel
Apollon Limassol (ciprusi)–Stumbras (litván) 2–0, tj: az Apollon, 2–1-es összesítéssel
Viitorul Constanta (román)–Racing FC (luxemburgi) 0–0, tj: a Vitorul Constanta, 2–0-s összesítéssel
Dinamo Minszk (fehérorosz)–Derry City (ír) 1–2, tj: a Dinamo Minszk, 3–2-es összesítéssel
KF Laci (albán)–Anorthoszisz (ciprusi) 1–0, tj: a KF Laci, 2–2-es összesítéssel, idegenben szerzett góllal
Irtis Pavlodar (kazah)–Trakai (litván) 0–1, tj: a Trakai, 1–0-s összesítéssel
Gandzaszar (örmény)–Lech Poznan (lengyel) 2–1, tj: a Lech Poznan, 3–2-es összesítéssel
Nomme Kalju (észt)–Stjarnan (izlandi) 1–0, tj: a Stjarnan, 3–1-es összesítéssel
Szlavija Szófia (bolgár)–Ilves (finn) 2–1, tj: a Szlavija Szófia, 3–1-es összesítéssel
Molde FK (norvég)–Glenavon FC (északír) 5–1, tj: a Molde, 6–3-as összesítéssel
Gzira United (máltai)–Radnicski Nis (szerb) 0–1, tj: a Radnicski Nis, 5–0-s összesítéssel
Häcken (svéd)–FK Liepaja (lett) 1–2, tj: a Häcken, 4–2-es összesítéssel
Kesla FK (azeri)–Balzan (máltai) 2–1, tj: a Balzan, 5–3-as összesítéssel
Sahtyor Szoligorszk (fehérorosz)–Connah’s Quay (walesi) 2–0, tj: a Szoligorszk, 5–1-es összesítéssel
Sarpsborg (norvég)–ÍBV (izlandi) 2–0, tj: a Sarpsborg, 6–0-s összesítéssel
Vardar (macedón)–Pjunik (örmény) 0–2, tj: a Pjunik, 2–0-s összesítéssel
Zalgiris (litván)–KÍ Klaksvík (feröeri) 1–1, tj: a Zalgiris, 3–2-es összesítéssel
Zaria Balti (moldovai)–Górnik Zabrze (lengyel) 1–1, tj: a Górnik Zabrze, 3–2-es összesítéssel
Progres Niedercorn (luxemburgi)–Qabala (azeri) 0–1, tj: a Progres Niedercorn, 2–1-es összesítéssel
Riga FC (lett)–CSZKA Szófia (bolgár) 1–0 – 11-esekkel 3–5, tj: a CSZKA Szófia, 1–1-es összesítéssel
AIK (svéd)–Shamrock Rovers (ír) 1–1 – hosszabbítás után, tj: az AIK, 2–1-es összesítéssel
Prishtina (koszovói)–CS Fola Esch (luxemburgi) 0–0 – 11-esekkel 4–5, tj: a CS Fola Esch, 0–0-s összesítéssel
Nordsjaelland (dán)–Cliftonville (északír) 2–1, tj: a Nordsjaelland, 3–1-es összesítéssel
Beitar Jeruzsálem (izraeli)–Csihura Szacshere (grúz) 1–2, tj: a Csihura Szacshere 2–1-es összesítéssel
FC Köbenhavn (dán)–KuPS (finn) 1–1, tj: az FC Köbenhavn 2–1-es összesítéssel
Luftëtari (albán)–Ventspils (lett) 3–3, tj: a Ventspils, 8–3-as összesítéssel
FK Sarajevo (bosnyák)–Bananc (örmény) 3–0, tj: az FK Sarajevo, 5–1-es összesítéssel
Maribor (szlovén)–FK Partizani (albán) 2–0, tj: a Maribor, 3–1-es összesítéssel
OFK Titograd (montenegrói)–B36 Tórshavn (feröeri) 1–2, tj: a B36 Tórshavn, 2–1-es összesítéssel
Partizan Beograd (szerb)–Rudar Pljevlja (montenegrói) 3–0, tj: a Partizan Beograd, 6–0-s összesítéssel
Trencín (szlovák)–Buducsnoszt Podgorica (montenegrói) 1–1, tj: a Trencín, 3–1-es összesítéssel
Coleraine (északír)–Szpartak Szubotica (szerb) 0–2, tj: a Szpartak Szubotica, 3–1-es összesítéssel
Tre Fiori (San Marinó-i)–Rudar Velenje (szlovén) 0–3, tj: a Rudar Velenje, 10–0-s összesítéssel
Domzale (szlovén)–Siroki Brijeg (bosnyák) 1–1, tj: a Domzale, 3–3-as összesítéssel, idegenben szerzett góllal