FRISSÍTVE - Australian Open: Halepet letaszította a döntőben a trónról Wozniacki

Az Australian Open döntőjével együtt a világelsőséget is elveszítette szombaton Simona Halep. Legyőzője, Caroline Wozniacki került a WTA-ranglista élére. A román lány közel három órás, drámai küzdelemben (6:7, 6:3, 4:6) maradt alul dán ellenfelével szemben.

A 26 éves Halepnek ez volt pályafutása harmadik elveszített Grand Slam-döntője (2017, 2017). A 27 éves Wozniackinak, aki hat év szünet után hétfőtől ismét átveszi a WTA-ranglista vezetését, szintén a harmadik Grand Slam-torna döntője volt, miután korábban kétszer veszített a US Openen (2009, 2014).

Simona Halep közel állt első GS-torna győzelméhez, hisz 4-3-ra vezetett a döntő szettben és 5-3-ért szerválhatott. Halep végig agresszívabban játszott, ám Wozniacki bizonyította, hogy nem hiába tartják a női profi versenysorozat legjobb defenzív teniszezőjének.

A román lány útja a döntőig: 7-6(5), 6-1 Destanee Aiavával (Ausztrália), 6-2, 6-2 Eugenie Bouchard-ral (Kanada), 4-6, 6-4, 15-13 Lauren Davis-szel (USA), 6-3, 6-2 Naomi Osakával (Japán), 6-3, 6-2 Karolína Plíškovával (Csehország/N. 6) és 6-3, 4-6, 9-7 Angelique Kerberrel (Németország/N. 21).

Így zajlott a meccs

A meccset Wozniacki kezdte jobban, 3-0-ra vezetett, de Halep 3-2-re feljött, a dán 5-2-re elhúzott, ahonnan 5-5, majd 6-6 lett, a rövidítést pedig Wozniacki 7-2-re megnyerte. A második szettet Halep kezdte jobban, 1-0-ra, majd 4 break labdát mentve 2-1-re vezetett, majd orvosi ellátást is kérve, két kihasználatlan játszmalabda után 6-3-ra nyerte a szettet.

A nagy melegre való tekintettel (30 Celsius-fok fölötti hőmérséklet), a döntő játszma előtt 10 perc pihenőt rendeltek el.

A harmadik szettet ismét Wozniacki kezdte jobban, 2-0-ra elhúzott, ám a hatodik lehetőséget érvényesítve Halep visszabreakelt (1-2), Wozniacki ismét elvette a Halep adogatását, de a román lány nem hagyta, breakelt, és 3-3-nál ismét egyenlő volt az állás. Ezt követően Halep a dán játékos szerváján 4-3-ra elment, ám Caroline ápolást kért, amely kissé kizökkentette a román teniszezőt a játékból, és nem tudta kiszerválni az 5-3-at, mi több, a következő két játékot is a nagyszerűen teniszező Wozniacki nyerte és ezzel begyűjtötte pályafutása első Grand Slam-torna győzelmét.

Halep 6 ászt ütött, egyetlen kettős hiba mellett, 64 százalékkal nyerte a pontjait az első, és 46 százalékkal a második szervája mögött, 41 százalékkal érvényesítette a break labdáit (5/12), 40 nyerőt ütött és 47 ki nem kényszerített hibát vétett, összesen 108 pontot nyert. Wozniacki 2 ászt ütött, 6 kettős hiba mellett, 66 százalékkal nyerte a pontjait az első, és 51 százalékkal a második szervája mögött, 35 százalékkal érvényesítette a break labdáit, 25 nyerőt ütött és 28 ki nem kényszerített hibát vétett, összesen 110 pontot nyert.

Caroline Wozniacki eredményei a döntő előtt: 6-2, 6-3 Mihaela Buzărnescuval (Románia), 3-6, 6-2, 7-5 Jana Fett-tel (Horvátország), 6-4, 6-3 Kiki Bertensszel (Hollandia/N. 30), 6-3, 6-0 Magdaléna Rybárikovával (Szlovákia/N. 19), 6-0, 6-7 (3), 6-2 Carla Suarez Navarróval (Spanyolország), 6-3 és 7-6 (2) Elise Mertensszel.

Wozniacki megnyerte Haleppel szemben az utolsó négy meccset, és 5-2-re vezet az egymás elleni mérkőzések tekintetében. Halep 2013-ban New Havenben győzött az elődöntőben 6-2, 7-5-re és 2015-ben Dubajban 2-6, 6-1, 6-1-re. A dán játékos 2012-ben, a dubaji nyolcaddöntőben 6-2, 6-3-ra, 2015-ben a stuttgarti elődöntőben 7-5, 5-7, 6-2-re, 2017-ben az eastbourne-i negyeddöntőben 5-7, 6-4, 6-1-re, a szingapúri világbajnokság csoportjában pedig 6-0, 6-2-re győzött.

Wozniacki került a WTA-ranglista élére

Győzelmével Caroline Wozniacki hétfőtől átveszi a vezetést a WTA-világranglistán. A dán játékos hat év után tér vissza a világ tetejére (ez minden időkben a legnagyobb szünet két visszatérés között), miután korábban, 2010 végétől 2012 elejéig, szintén világelső volt. A BBC emlékeztet, hogy 2016-ban a dán játékos a WTA-világranglista 74. helyére esett vissza, és 17 hónap alatt onnan jutott fel ismét az első helyre.

„Halep a nehezebb oldalról jött, keményebb ellenfelekkel kellett megküzdenie a döntőig” - idézi a BBC az egykori wimbledoni bajnokot, Pat Casht-t (Ausztrália). Az EFE spanyol hírügynökség kommentárja szerint Halep szédülésre panaszkodott a második szettben, amikor orvosi ellátást kért.

Halep: „Caroline jobb volt nálam”

Simona Halep azt nyilatkozta a döntő után, hogy örömére szolgált, hogy sérülése ellenére eljutott a döntőig, gratulált a dán játékosnak és az edzői szerepet is betöltő édesapjának, ugyanakkor megköszönte saját stábja segítségét. „Caroline jobb volt nálam, de továbbra is harcolni fogok, és remélem, hogy lesz még a maihoz hasonló alkalmam, hogy Grand Slam-tornát nyerjek” - mondta román lány.

Simona Halep teljesítményéért kétmillió ausztrál dollárt és 1 300 WTA-pontot kap, míg a győztes Wozniackinak négymillió ausztrál dollár és 2 000 WTA pont jár.