Férfi kézi Eb: Dánia és Spanyolország óriási lépést tett az elődöntő felé

Annak tudatában lépett pályára a horvátországi férfi kézilabda Európa-bajnokság varasdi középdöntőjének első két helyezettje, az olimpiai bajnok Dánia és a címvédő Németország, hogy egy esetleges sikerrel óriási lépést tehet az elődöntő felé. A nap második összecsapásán a spanyolok szétkontrázták Macedóniát és a virtuális táblázaton Dánia mögött feljöttek az elődöntőt jelentő második helyre.

Mint arról helyszíni tudósításainkban beszámoltunk, az 5 200 néző befogadására alkalmas Varazdin Arenában szerepelt a Ljubomir Vranjes vezette magyar válogatott is, ám a csapatot elkísérő több ezres magyar tábor számára csalódást okoztak Lékaiék: három vereséggel  - 25-32 Dánia ellen, 25-27 a spanyolokkal szemben és 27-33 a mindent eldöntő találkozó Csehország legjobbjaival szemben - utolsó helyen végeztek a D-csoportban és ezzel számukra véget ért az Eb.

A mérkőzés első találatát a dánok szerezték Lindbereg révén, majd a jó kezdésre ráerősített Landin Jacobsen is, aki hárította a németeknek megítélt hetest. A következő dán akcióban Gensheimlert kiállították 2 percre, Mortensen pedig balszélről bevarrta. Mondhatjuk, hogy rosszul indultak a dolgok a németek szemszögéből?

A 10. percben örülhettek a németek először, de akkor kétszer is, mert Gensheimer és Kuhn góljaival be is hozták azt a hátrányt, amit addig összeszedtek. (2-2)

Közben Wolff is bemutatott egy pár nagy védést, de Lindberg hetesénél ő is tehetetlen volt, a labda éppen csak átcsúszott a lába alatt. Weinhold hihetetlen szögből avatta fel Landint, és a 14. percben az első dán időkérésnél 3-3-at mutatott az eredményjelző tábla.

Az első félidő felénél jértunk, amikor Toft Hansen betöréséből a dánok átvették a vezetést, de Reichmann hetesből egyenlített. A dánoknak is ítéltek egy hetest a horvát játékvezetők, amit már harmadik gólját szerző Lindberg értékesített. 5-4

6-5-ös dán vezetésnél kétszer is megpróbálkoztak a skandinávok a saját térfélről az üresen tátongó kapu bevételére, ám egyszer jobbról, egyszer pedig balról vétettek célt. A könnytelműség megbosszulta magát, ugyanis a németek a 25. percben - a mérkőzés során először átvették a vezetést. 6-7

Julius Kühn és Hafler találataival az előny kétgólosra nőtt, ami, ha a védekezés minőségét vesszük figyelembe tetemesnek számított. A félidő utolsó gólját Mortensen lőtte, a csapatok 9-8-as német vezetésnél vonulhattak pihenni.

A második félidő első találatát a dánok eddig "rejtőzködő" szupersztárja, Mikkel Hansen szerezte, majd mindkét oldalon beindult a gólgyártás: a 36. percben már 8 találatnál jártak a felek, testvéries 4-4-es megosztásban (12-13)

A horvát játékvezetők a 39. percben kétgólos német vezetésnél (15-13) kiállították Hendrik Pekelert, a dánok pedig éltek a lehetőséggel és egyentítettek, ám a kiegészülő németek azonnal visszavették a vezetést. (16-15)

A félidő közepén látványosan feljavultak a kapusteljesítmények, ám Kühnnel továbbra tudott mit kezdeni a dán védelem: a német óriás játszi könnyedséggel dobta át a falukat.

Christian Prokop tanítványai nagyon jól felkészültek Mikkel Hansenből, mert a PSG sztárjának látványosan nem ment a játék a németek ellen.

Tíz perccel a vége előtt már a dánok mentek két góllal (20-18), majd felváltva vitték sikerre akcióikat a csapatok: állandósulni tűnt az olimpiai bajnok előnye.

Az 55. percben 23-21-es dán vezetésnél Nikolaj Jacobsen dán edző időt kért, érezve, hogy a következő támadás kulcsfdontoságú lehet. Mikkel Hansen hihetetlenül nagy gólt varrt a ball felsőbe és csapata a mérkőzés során először vezetett három góllal. (24-21)

A zágrábi Escape mazsorett-csapat az Eb minden mérkőzésén felforrósítja a légkört.

Egy perccel a vége előtt 26-24-es vezetésnél támadhattak az olimpiai bajnokok és bár esett ugyan még egy német gól, Dánia nyert 26-25-re és ezzel óriási lépést tett az elődöntő felé.

A második vasárnapi mérkőzésen a 2 pontos Spanyolország és 3 pontos Macedónia csapott össze. A balkániaiak elkísérő több  ezres galeri sem tudta megakadályozni a spanyolokat abban, hogy villámrajot vegyenek. Az összecsapás 9. percében a macedónok spanyol edzője, Raul Gonzalez 1-5-náé kért először időt, hogy rendet tegyen a fejekben.

A játék képe ennek ellenére nem változott, a következő gólt is az ibériaiak szerezték Alex Dujshebaev révén.  A macedónok 12. perc alatt nem lőttek akciógólt, Lazarov és Manaskov is a büntetővonalról vette be Perez de Vargas kapuját. (2-6). Amikor ugyanaz a 16. percben Manaskov először átjárt a jobbszélen a spanyol kapus eszén valósággal felrobbant a csarnok. (3-7)

Húsz perc után 10-5-öt mutatott az eredményjelző tábla, a spanyolok a kivédekezett macedón támadások után gyors ellentámadásokkal gyötörték Mitrevskit. Aki a a körülményekhez képest derekasan állta a sarat, a 10 kontrából 6-ot kivédett.

Az első félidő végéig behozhatatlannak tűnő 9 gólos hátrányt szedett össze Macedónia, 6-15-ről visszahozni a meccset valódi bravúr lenne részükről.

Mint szombaton a franciák és horvátok győzelméhez, a spanyol vezetéshez is nagyon kellett Perez de Vargas magabiztosságra, az első félidőben 62 százalékkal hárította a macedón lövéseket. Amikből aztán csapattársai kontrázhattak...

A második félidőre egy sokkal összeszedettebb macedón válogatott futott ki, a 37. percben 9-18-at mutatott az eredményjelző tábla, a nagy különbség ellenére a gólok egyenlően oszlottak meg, nem mint a mérkőzés elején, amikor kizárólag a spanyolok örülhettek.

A 9-12 gólos különbség stabilizálódott a második félidő teljes játékideje alatt, a spanyol győzelem egy pillanatra sem volt kétséges. Végeredmény: 31-20