Aranybetűkkel írják bele magyar sporttörténelembe azt, ami Kolozsváron történt

Szép volt fiúk, szép volt fiúk!, Isztambul, Isztambul! - zúgott a magyar tábor pillanatokkal a címvédő Spanyolország elleni mérkőzés … előtt a Kolozsváron rendezett Európa-bajnokság zárónapjának második összecsapásán. A jutalommeccs (64-87) csak ezután következett.

Amint azt a magyar csapat vezetői és játékosai is elmondták a Csehország és Románia legyőzésével bebiztosított továbbjutás után, a Gasolék elleni meccs jutalomjáték, eddigi munkájuk jól megérdemelt ajándéka.

San Emeterio kosarával indult az összecsapás, amire Allen Rosco triplája volt a válasz és az eredmény későbbi alakulása alapján elmondható, hogy minden valószínűséggel ekkor vezetett utoljára ezen a mérkőzésen a Sztojan Ivkovic vezette magyar válogatott.

Míg a házigazda románok elleni mérkőzést végigpadozta Pau Gasol, addig a magyarok ellen a kezdő ötösben kapott helyet és hét perc alatt, amikor aztán levette Sergio Scariolo 10 pontot dobott. Két perccel a negyed vége előtt 18-8 volt az állás.

Tény, hogy a Magyar csapat is tartalékosan állt fel, legjobbjátk, az épp Spanyolországban légióskodó Hanga Ádámot pályára se küldte Ivkovic. Tíz perc után 10-22-t mutatott az eredményjelző tábla.

A spanyol válogatott jövője hosszú évekre be van biztosítva, hiszen a Gasol- testvérek után jönnek a Hernamgomez-tesók, a 23 éves Willy és a 22 éves Juancho fiatalos lendülettel kompenzálják a veterán Pau és Marc tapasztalatát.

A második negyed közepén visszatért a pályára Pau Gasol, aki Kellert átdobva megszerezte 14. pontját a mérkőzésen, de ami sokkal jelentősebb, hogy 1105 pontjával minden idők legeredményesebb játékosával vált az Európa-bajnokságok történetében.

Szünetre 41-29-nél vonultak a csapatok.

A mindegy 1000 fős magyar tábor megtalálta a módját annak, hogy a kolozsvári terem bemondója által túlsztárolt Pau Gasolt lehúzza a halandók közé, jobb játékra motiválja, például egy elhibázott büntető után, vagy amikor Keller Ákos átzsákolta, akkor zúgott az "NBA, NBA" ironikus rigmus.

A legeredményesebb magyar hanga hiányában nem Vojvoda, hanem a kispadról érkezett Ferencz Csaba volt, a körmendi bedobó a második negyed vége felé 14 pontjával toronymagasan vezette csapata eredményességi lsitáját. A második Allennek csak 5 pontja volt ebben a játékrészben.

37 másodperccel a harmadik negyed vége előtt, egy 9-0-s magyar roham után Scariolo mester időkérésre kényszerült. (57-46) A csattanó Sergio Rodriguezé volt, aki egy triplával 16 pontosra növelte csapata előnyét.

A sajtószektor mögött unatkozó spanyol szurkolók idegesen hördültek fel, amikor Perlé Zoltán triplájával 5 pontra csökkent kedvenceik előnye. (55-60).

Persze, hogy helyreállt a világ rendre, Sergio Rodriguez mesteri passzaival ismét elhúzott a spanyol válogatott, de 4 perccel a vége előtt csak 11 ponttal vezettek a címvédők; a kolozsvári csoportban eddig csak a horvátoknak sikerül ilyen közel maradniuk Gasolékhoz.

A címvédők végül - miután Ivkovic mester a cserék cseréit is betette - növelték a különbséget, a vége 87-64 lett, de a magyar tábor jókedvét ez azt biztosan nem tudta elrontani.

A vegyes zónában Sztojan Ivkovic a tőle megszokott színes stílusban elemezte a helyzetet.

A győztes csapat sajtótájékoztatóján Pau Gasolnak természetesen válaszolnia kellett a csütörtökön megdöntött rekordjával kapcsiolatban.

De a magyar csapat és szurkolóit is méltatta.

Eredmény, C csoport, 5. forduló:
Spanyolország-Magyarország 87-64 (22-10, 19-19, 19-17, 27-18)
Pontszerzők: P. Gasol 20, Rodriguez, W. Hernangomez 15-15, M. Gasol 10, J. Hernangomez 8, Rubio 6, San Emeterio 5, Navarro, Oriola 3-3, Sastre 2, illetve Ferencz 17, Vojvoda 10, Perl 9, Tóth 7, Allen, Eilingsfeld, Wittmann 5-5, Keller, Ruják 3-3