Negyven gól BL-játéknapon még sosem esett (GALÉRIA)

Nyolc mérkőzésen 40 gól – ilyen átlagot produkáltak a labdarúgó Bajnokok Ligája keddi játéknapján érdekelt csapatok. A legtöbb, szám szerint nyolc a legkiegyensúlyozottabbnak hitt AS Róma–Bayern München találkozón esett, a bajorok valósággal lemészárolták a ’farkasokat’.

CSZKA Moszkva–Manchester City

Nézők nélküli stadion fogadta a csapatokat az orosz fővárosban: a CSZKA Moszkvát szurkolói rasszista megnyilvánulásai miatt három zárt kapus mérkőzéssel sújtotta az európai szövetség (UEFA), így a fanatikusok nem lehettek jelen a találkozón. Ráadásul az időjárás sem volt kegyes a csapatokhoz, a hőmérséklet fagypont alatt volt.

A fagyos hangulatú mérkőzésen a Frank Lampardot és Samir Nasrit nélkülöző Manchester City próbálta magához ragadni a kezdeményezést, az első percekben többet is volt a labda az angol bajnoknál, de nem igazán tudott élni a mezőnyfölénnyel. A házigazdák távoli lövésekkel próbálkoztak, előbb Musa kísérlete kerülte el kicsivel a bal felsőt, majd Tosics lőtt kicsivel a jobb alsó mellé.

Első igazán nagy helyzetét gólra is váltotta a Manchester City a 29. percben: David Silva ugratta ki pazarul a moszkvai védelem mögött Edin Dzekót, a bosnyák támadó egy az egyben vezethette Akinfejevre a labdát, ám nagyon önzetlenül a mellette érkező Sergio Agüeróhoz passzolt, akinek csak az üres kapuba kellett passzolnia. 0–1

A 38. percben megduplázta előnyét a City: Yaya Touré felívelését Pablo Zabaleta fejelte vissza az alapvonalról, Agüero a jobb oldalról, 12 méterről ellőtte keresztbe a kapu előtt a labdát, amely így lett jó a hosszú oldalon érkező James Milnernek, aki néhány lépésről becsúszva a kapuba továbbított. 0–2

Egy perccel később pontot tehetett volna a meccs végére az angol együttes. Agüero bal oldalról középre lőtt labdájára Dzeko érkezett középen, de felborították, csakhogy így lett jó a hosszú oldalon érkező Milnernek, aki öt méterről a bal oldali kapufát trafálta telibe. Mentségére legyen mondva: kisodródott helyzetből lőtt. A manchesteriek büntetőt reklamáltak Dzeko buktatásáért, de Vad II István játékvezető kirúgást ítélt.

A hátralévő időben hiába próbálkozott a CSZKA, ám nem tudott eljutni a Manchester kapujáig, az orosz csapat lehozta az első félidőt kaput eltaláló lövés nélkül, két kapott góllal.

A szünetben Seydou Doumbia állt be csereként a CSZKA Moszkvába, és ez kiváló húzásnak bizonyult Leonyid Szluckijtól. A Manchester City a fordulás után átadta a területet a házigazdának, amely a 64. percig nem tudott mihez kezdeni ezzel, csupán halovány távoli kísérletekkel próbálta emelni Joe Hart vérnyomását, de nem igazán sikerült.

A 64. percben azonban megtört a jég: Musa remek kiugratást kapott a tizenhatoson belül a jobb oldalon, laposan középre lőtt labdájára pedig Doumbia érkezett középen, és a lemaradó City-védők mellett az üres kapuba belsőzött öt méterről, Hart tehetetlen volt. 1–2

A folytatásban mindkét tréner cserékkel próbálta frissíteni csapatát, és sokáig úgy nézett ki, a City ismét 2–1-re nyer a CSZKA ellen. A 85. percben azonban büntetőhöz jutott a moszkvai csapat, Doumbia gyakorlatilag rálépett Kolarov lábára, és elesett a tizenhatoson belül, de Vad II a büntetőpontra mutatott. Az ajándék 11-est Natho a kapu bal oldalába helyezte, Hart csak beleérni tudott az életerős lövésbe. 2–2

A hajrában már hiába tett meg mindent (kapkodva) a Man. City az újabb gólért, nem sikerült összehoznia. Mindkét csapat egy ponttal gazdagodott, és nyeretlen maradt.

AS Róma–Bayern München

A Roma önbizalomtól duzzadva várhatta a német bajnokot, hiszen a mérkőzést megelőzően ötből öt győzelemmel állt hazai pályán ebben a szezonban. Ehhez képest már a kilencedik percben hátrányba került, Arjen Robben és Philipp Lahm összjátékát követően előbbi tekert szépen a kapu bal oldalába 11 méterről. 0–1

A gól láthatóan megfogta a hazaiakat, de arra senki sem számított, ami következett: a 23. és 36. percben (tehát 13 minutum leforgása alatt) további négy gólt szereztek a bajorok. A sort Mario Götze nyitotta meg, aki Müller remek sarkazása után lőtte ki a jobb alsót (0–2), majd jött Robert Lewandowski fejes gólja (csupán két-három védő nézte tétlenül a lengyelt, 0–3). A sorban Robben második találata jött, amiben azért Morgan De Sanctis is benne volt rendesen (0–4), majd Kosztasz Manolasz kezezett a tizenhatoson belül, a játékvezető által befújt büntetőt pedig Müller értékesítette. Ez volt a német 23. BL-gólja, egyetlen honfitársa szerzett több gólt a legrangosabb európai kupasorozatban, Mario Gomez, aki 26 találatnál jár. 0–5

A rómaiak négy találatot 30 percen belül még sohasem kaptak a BL-ben. Ami a német bajnokot illeti, a BL-ben egyetlen egyszer tudott ennél is gyorsabban négygólos előnybe kerülni: a Lille ellen ehhez 28 perce volt szüksége. A francia csapat edzője akkor egy bizonyos Rudi García volt...

A szünetben beszédes cseréket hajtott végre a Roma: egyrészt nem tért vissza Totti, akinek így nem kellett végigszenvednie a második félidőt, másfelől Ashley Cole sem folytatta, aki borzalmasan játszott, a helyét José Holebasz foglalta el azzal a céllal, hogy Robben ne „garázdálkodjon” olyan sokat a pályán szabadon, mint az első 45 percben.

A szépítés így is gyorsan összejöhetett volna, az 54. percben Gervinho ziccerben a kapufát trafálta telibe, és még ugyanebben a percben került nagy helyzetbe Florenzi, az ő kísérletét Neuer hatástalanította nagy bravúrral. A 66. percben mégis sikerült a szépítés: Gervinho Radja Nainggolan beadása után már nem hibázott három méterről. 1–5

Itt azonban még nem záródott el a gólcsap, a Bayern további gólokat szerzett: előbb Robben remek indítása után a csereként beálló Franck Ribéry emelt 16 méterről a kapu közepébe (1–6), majd a szintén csereként beszálló Xherdan Shaqiri használta ki De Sanctis hibáját (Rafinha lövése méterekre pattant ki a kapusról), és estében lőtt a léc alá. Ezek a gólok történelminek is nevezhetőek, hiszen korábban német csapat nem tudott hat vagy annál több gólt szerezni Olaszországban. 1–7

Chelsea–Maribor

A sérült Diego Costa nélkül, Petr Cech-vel a kapuban és a fiatal francia hátvéddel, Kurt Zoumával a védelemben küldte pályára együttesét José Mourinho a Stamford Bridge-re még veretlenül érkező, de nagy zakóval távozó Maribor ellen.

A csatársorban Loic Rémy kezdett csatárposzton (a szezonban harmadszor), és gyorsan meg is hálálta a bizalmat a francia, aki már a 13. percben megkezdte a gólgyártást: John Terry indítása után egyedül vitte végig az akciót, és a tizenhatos vonaláról szépen kilőtte a bal alsót. 1–0

Üröm az örömben, hogy a gól pillanatában Rémy megsérült, és le is kellett cserélni. Mourinho immáron egyetlen ép csatárát, Didier Drogbát küldte a pályára.

Az elefántcsontpartinak sem kellett sok idő a gólhoz, a 23. percben egy kezezés (Mertelj) után kissé szigorúan megítélt büntetőt váltott gólra (2–0), ezzel Drogba 885 nap (a 2012-es Bajnokok Ligája-finálé) után szerzett ismét gólt a Chelsea mezében.

A Maribor bátran futballozott, és olykor lövésig, helyzetig is eljutott, de a védelem nem tudott mit kezdeni a hazai támadóerővel. A 31. percben John Terry következett: a középhátvéd a Maribor szöglete után saját ötösétől egészen a másik kapu ötöséig sprintelt, ahol Fabregas passza után a kapuba passzolt – igaz, félméteres lesről... 3–0

A második félidőben folytatódott a hazaiak fölénye, az 54. percben Felipe Luís Eden Hazard-ral szeretett volna gólt rúgatni, végül Mitja Viler lábáról került a labda a saját kapujába. Öngól, 4–0

Ezt követően edzőmérkőzés hangulat kezdett uralkodni a Stamford Bridge-en, amit a tizenkilenc éves Nathan Aké (Fabregas helyére) és a tizenhét éves (és 112 napos) Dominic Solanke (Oscar) pályára küldése is alátámasztott. Utóbbi ezzel a Chelsea történetének legfiatalabb játékosa lett a BL-ben.

Mindeközben a Maribor szépíthetett volna, de Agim Ibraimi kihagyta az általa kiharcolt büntetőt, a bal oldali kapufát találva el.

A 77. percben Braniszlav Ivanovics is kiharcolt egy büntetőt (a harmadikat a mérkőzésen), amelyet Eden Hazard váltott gólra, lazán a jobb alsóba gurítva. 5–0

Az utolsó percek egyértelműen a Chelsea legjobbjáról szóltak, Hazard a 90. percben Aké nagyszerű indítását tanárian vette át, két szép cselt is bemutatott, majd precíz lövéssel megszerezte az este legszebb gólját – 6–0!

A londoni együttes remek főpróbát tartott a Manchester United elleni vasárnapi angol bajnoki rangadó előtt.

Schalke–Sporting

Az első két fordulóban ikszelő Schalke a jóval esélytelenebbnek tartott Sporting ellen megszenvedett a kezdés után, és a 16. percben hátrányba is került, miután a kölcsönben szereplő Nani – kihasználva a védők tanácstalanságát – egy szöglet után a kapuba pöckölte a labdát. 0–1

Sokáig nem örülhettek a vendégek, a 33 perc alatt két sárgát is begyűjtő Maurício miatt előbb emberhátrányba kerültek, majd az előnyük is elolvadt: Fährman segítségével Chinedu Obasi kiegyenlített. 1–1

A fordulás után a tíz emberrel futballozó Sporting szétesett, így a Schalke az 51. percben Klaas-Jan Huntelaar találatával magához ragadta a vezetést (2–1), kilenc perccel később pedig Höwedes már kétgólosra növelte a gelsenkircheniek előnyét (3–1).

Feladhatta volna a Sporting, de inkább megrázták magukat a portugálok, és Adrien Silva büntetőjével csökkentették a hátrányukat (3–2). Sőt! Hatalmas meglepetésre a brazil második találatával a 78. percben már újra döntetlenre álltak a felek (3–3).

Ha ennyi izgalom nem lett volna elég a végére, jött egy újabb büntető, amelyet Eric Maxim Choupo-Moting magabiztosan értékesített, beállítva a 4–3-as végeredményt.

Barcelona–Ajax

Bármilyen hihetetlen is, a Barcelona és az Ajax mindössze harmadik alkalommal találkozott egymással tétmérkőzésen, tekintélyes nemzetközi (és sok ponton kapcsolódó) történelem ide vagy oda. A Real Madrid elleni szuperrangadó előtt ideális ellenfélnek tetszett az erősen tartalékos holland bajnok a katalánok számára, és a 100. edzői győzelmére készülő Luis Enrique nem pihentette csillagait egykori csapattársa, Frank de Boer gárdája ellen.

A csatársort például a Pedro, Lionel Messi, Neymar trió alkotta, és nem sokkal a kezdést követően a hármas parádés összjátéka után utóbbi okos góllal máris megtörte a holland falat: 1–0!

Nem változtatott a korai találat a mérkőzés képén, folyamatosan hömpölyögtek a hazai támadások, a 4–3–3 helyett tulajdonképpen 4–1–4–1-ben felálló vendégek csak bekkeltek – és nem is a legjobban, hiszen a 24. percben Andrés Iniesta csodapasszát Lionel Messi a hálóba rúghatta az ötös elől. 2–0!

A Barcelona előző négy mérkőzésén is betalált a Neymar, Messi duó, amellyel most társuk, Pedro tartotta volna a lépést, de közelről a kapufára lőtt, majd Iniesta elképesztően könnyedén jutott el a kapu elé pár „végletekig letisztult" csellel, ám Jesper Cillessen eszén már nem tudott túljárni. A pihenőt követően is folytatódott a hazai örömjáték, az Ajaxnak csak néhány pontatlan középtávoli lövés jutott vigaszképpen, de igazi helyzetet nem tudtak kialakítani a hollandok.

Jó fél óra volt még hátra, amikor Enrique lecserélte Neymart és Messit, utóbbi méterekkel sétált el a pályáról lejövet mestere mellett, nemhogy a kézfogás elmaradt, hanem a szemkontaktust is igyekeztek elkerülni; az Ajaxba pedig Jairo Riedewald személyében beállt a sorozatban az első olyan labdarúgó, aki a csapat legutóbbi, azaz 1995-ös BL-aranyérme után született.

Tartogatott még egyéb izgalmakat is a mérkőzés: az egyre kényelmesebben játszogató Barca belealudt a hajrába, és ezt a csereként beálló Anwar El Ghazi ki is használta (2–1), de a ráadás perceiben Sandro Ramírez a hálóba vágta Pedro passzát, végképp eldöntve a mérkőzést, és kialakítva a 3–1-es végeredményt.

APOEL–PSG 0–1

A PSG tisztában volt vele, hogy a Barcelona legyőzése csak akkor számít igazán, ha sikerül Ciprusról is elhoznia a három pontot, ennek ellenére sokáig úgy tűnt, nem sikerül nyernie a párizsi csapatnak. A Zlatan Ibrahimovicot nélkülöző franciák a 87. percig 12 kapura lövéssel próbálkoztak, de egy sem jutott Urko Pardo kapujába.

Ekkor azonban jött Edinson Cavani, és egy szó szerint begyötört góllal eldöntötte a találkozót. Győzelmével a PSG maradt az F-csoport élén, egy ponttal megelőzve a Barcelonát.

FC Porto–Athletic Bilbao

A labdarúgó Bajnokok Ligája H-csoportját két forduló után négy ponttal vezető FC Porto több szempontból is mérföldkőhöz érkezett a 3. kört egy ponttal a kvartett utolsó helyén álló Bilbao elleni hazai meccsel.

Ez volt a Porto 100. BEK/BL-meccse, a „sárkányok" a Benfica után második portugál csapatként érték el a százas határt (a nagy rivális 103-nál tart). Ami azonban talán ennél is fontosabb, hogy Juan Lopetegui együttese egy keddi győzelemmel már-már a továbbjutás kapujába érhetett.

A hazaiak azonban az első félidőben nehezen tudták feltörni a legutóbb a BATE-tól vereséget szenvedő és a spanyol élvonalban is bukdácsoló (17. helyen álló) Bilbao védelmét. Pedig sokkal többet birtokolták a labdát (63–37 százalék) és kétszer több akciót vezettek (26–13), mint a vendégek. Azonban Jackson Martínez és Danilo sem tudta gólra váltani helyzetét.

Mégsem kellett 0–0-val szünetre vonulnia a Portónak, a 45. percben ugyanis a baszkok üresen felejtették a tizenhatoson belül Héctor Herrerát, a mexikói játékos pedig Juan Quintero mesteri passzából a kapu bal alsó sarkába lőtt. 1–0

A második játékrészt a Bilbao kezdte aktívabban, és az 58. percben Guillermo Fernández révén – két védővel a nyakán, hét méterről, jobbról kilőtte a hosszú alsót – sikerült is egyenlítenie a nagyon elkényelmesedő Porto ellen. 1–1

A hazaiak azonban ismét fel tudtak pörögni, és a csereként beálló Ricardo Quaresma a 75. percben, négy perccel a beállása után eldöntötte csapata 100. BL-mérkőzését. 2–1

BATE–SAHTAR

Azok akik látták a fehérorosz bajnok kínkeserves továbbjutását a DVSC ellen a selejtező 3. fordulójában, talán aligha gondolták volna, hogy a boriszovi gárda két forduló után továbbjutást érő helyen áll majd a csoportjában.

Nos, a Doneck ellen hamar kiderült, hogy ez az állás csak „optikai csalódás", az ukrán gárda ugyanis egy félidő alatt hat gólt szerzett a BATE vendégeként az első félidőben (az 1. fordulóban a Porto 90 perc alatt jutott el hatig a BATE ellen).

A Sahtar-show sztárja a brazil Luiz Adriano volt, aki a hatból négyet vállalt (az elsőt büntetőből), hármat egymás után, amivel klasszikus mesterhármast is elért. A 27 éves csatár pályafutása során 12 gólig jutott a BL csoportkörében korábbi 36 mérkőzésén, most 45 perc alatt meglőtte ennek a harmadát, majd a második félidőben is hozzátett még egyet. Ezzel beérte Lionel Messit, a Bajnokok Ligájában eddig az argentin volt az egyetlen játékos, aki egy meccsen öt gólig jutott (2012-ben a Leverkusen elleni nyolcaddöntőben). Korábban a BEK-ben egyébként többen is szereztek öt gólt egy találkozón, 1965-ben a Ferencvárosban például Albert Flórián is.

A végül 7–0-ra nyerő Sahtar nagyon hasonló gólokat szerzett: gyors leindításokból, mélységi labdákból a védők mögé kerülve, és elég közelről.