BL: érvényesült a papírforma, győztek a nagycsapatok

Gólzáporos mérkőzésekkel zárult szerda este a Bajnokok Ligája csoportküzdelmeinek második játéknapja. A nagycsapatok behúzták a kötelező győzelmeket, amikor pedig egymással kerültek szembe, akkor osztozkodtak a pontokon.

Cé mestrehármassal dresszírozta az Ajax csikóit

A BL legnehezebbikének tartott D-csoportjában a Real Madrid a három gólt szerző Cristiano Ronaldo vezérletével 4–1-re nyert az Ajax otthonában.ronaldomeccs640

A két gárda az előző idényben is ugyanabba a kvartettbe kapott besorolást, akkor a Madrid oda-vissza megverte az Ajaxot – mindkétszer 3–0-ra. José Mourinho, a vendégek vezetőedzője több kulcsemberét is a kispadra nevezte: Ángel di María, Sami Khedira, Mesut Özil és Gonzalo Higuaín is csereként kezdett. A helyüket José Callejón, Michael Essien, Kaká és Karim Benzema foglalta el. A portugál tréner minden bizonnyal a hétvégi, Barcelona elleni el Clásicóra való tekintettel döntött a rotáció mellett.

Az első percekben a hollandok térfelén zajlott a játék, majd az Ajax egy gyors kontrával jelezte, nem áll szándékában védekezéssel tölteni a hátralévő szűk kilencven percet. A túloldalon Cristiano Ronaldo jobbal a kapu mellé gurított bemelegítésként. A lelkes kezdés után az erőviszonyoknak megfelelően a Real átvette a kezdeményezést, a hollandok behátráltak saját tizenhatosuk elé.

A 42. percben a Real egy remek kontra után Cristiano Ronaldo góljával 1–0-s előnybe került. Benzema remek ütemben száguldott el a bal szélen, középre passzolt labdáját a portugál jobb külsővel higgadtan a kapuba lőtte. 0–1

A szünet után is ritmusban maradt a Real: a második játékrész harmadik percében Kaká beadása után Benzema ollózós mozdulattal hatalmas gólt vágott Vermeer kapujába. 0–2

Ezt azért már az Ajax sem hagyhatta szó nélkül. Nyolc perccel később Christian Eriksen szögletére Moisander érkezett a hosszún, és közelről a kapuba bólintott. A labda a felugró Casillas lába alatt került a kapuba. 1–2

A hazai gól láthatóan nagy lökést adott az Ajaxnak. Az első játékrészben látott egy kaput eltaláló lövését a második félidőben negyedóra alatt megtriplázta.

Zajlott a meccs, jöttek a cserék, Frank de Boer például beküldte a 21 éves Daniel Hoesent, aki hamar hős lehetett volna, de a jobbról érkező beadást csúnyán a kapu fölé lőtte az ötösről.

Midőn már azt hittük, a Real megelégszik a 2–1-gyel, jött ismét Cristiano Ronaldo, és a tizenhatos előteréből jobbal a bal alsóba tekert elegánsan. A gólpasszt ezúttal is Benzema jegyezte. 1–3

Ronaldo alig több mint egy perccel később újra villant: Khedira remek labdáját ballal pimaszul átemelte a kiérkező kapus fölött. A portugál aranylabdás 42. gólját és első mesterhármasát szerezte a BL-ben. 1–4

A végén még Benzema tornáztatta meg Vermeert egy jobb felsőbe tartó bombával. A Real Madrid ezúttal is három góllal nyert az Ajax ellen, és két kör után hibátlanul vezeti csoportját.

Pontosztozkodás Manchesterben

A Bajnokok Ligája halálcsoportjában nincs könnyű mérkőzés, hiszen az Ajax és a Real Madrid is ide sorsoltatott be, így mind a Manchester City, mind a Borussia Dortmund „teljes harci díszben" sorakozott fel a kezdéshez.

Sergio Agüero a mérkőzés elején egy harciasan visszaszerzett labdát öt védő között is elvitt, de passzát Pablo Zabaleta a kapu fölé vágta.  Az is látszott, hogy a Dortmund sem akármilyen állománnyal rendelkezik, mert válaszképpen Mario Götze veszélyeztetett, és éppen csak a kapufára tudta simogatni lövése után a labdát Joe Hart...

A következő negyedóra azonban olyan izgalmasra sikeredett, hogy a lelátón helyet foglaló Sir Alex Ferguson is csak a kellemetlenül hidegre forduló időjárás miatt nem szunyókált el. Roman Weidenfeller-percek miatt aztán kizökkent egykedvűségéből a derék skót is: Edin Dzeko és Agüero rávezették, majd távolról tesztelték, a német azonban mindenhová idejében odaért. Az ellencsapásból Götze egy percen belül kétszer is ziccerbe került, de egyik alkalommal sem tudta pár méterről elrúgni a labdát Hart mellett, aki a második közeli lövést egyébként a léc segítségével hárította. A szünet előtt még David Silva és Ilkay Gündogan is kihagyta a kihagyhatatlant: előbbi három méterről emelt a léc fölé, utóbbi hét méterről lőtte a kapusba a labdát.citydort640

A szünet után is egy kihagyott Götze-ziccerrel folytatódott a mérkőzést, majd a még az első félidőben a lesérülő Javi Garcíát váltó Jack Rodwell nagy hibáját kihasználó Marco Reus a sokadik dortmundi helyzetet már gólra váltotta. 0–1

A hajrára fordulva kidőlt a vendégvédelem feje, Mats Hummels, de továbbra is csak a vendégek támadásai hordozták magukban a veszélyt, vagy legalábbis a gólszerzés lehetőségét, mert Lewandowski például nyolc méterről is jócskán el tudta téveszteni a kaput.

Az utolsó percekre Roberto Mancini Mario Balotellit is bevetette, aki pimasz módon értékesítette a Neven Szubotics kezezéséért megítélt büntetőt (1–1). A slusszpoént természetesen Hart szállította, aki kikaparta a bal alsó elől Lewandowski lövését.

A Málaga kiütötte az Anderlechtet

A C-csoport második fordulójában a Juhász Rolandot is foglalkoztató belga Anderlecht 3–0-s vereséget szenvedett hazai pályán a spanyol Málaga ellen. A találkozót Kassai Viktor végig kézben tartva, jól vezette.

A Porto legyőzte a PSG-t

Az A csoport rangadójának első félidejében a Porto dominált, de fölénye meddőnek bizonyult. A PSG – amelyben Javier Pastore és Ezequiel Lavezzi is a kispadon kezdett – Zlatan Ibrahimovic révén járt legközelebb a gólhoz, amikor a svéd csatár egy rá jellemző mozdulattal, sarokkal próbálta bevenni Hélton kapuját, ám a brazil hálóőr résen volt.porto-psg

A második félidőben is a portugálok tettek többet a győzelemért, amelyet végül sikerült kicsikarniuk. Egyórányi játék után James Rodríguez csavarása már gólt érdemelt volna, ám ekkor a labda még elkerülte a párizsi kaput. A 83. percben már jobban célzott a kolumbiai középpályás, egy bal oldali beadás után a jobb oldalról, mintegy 12 méterről állítgatás nélkül lőtte ki ballal a jobb alsó sarkot, megnyerve a meccset a Portónak, amely sikerével a csoport élére állt. 1–0

A PSG sorozatban a 10. idegenbeli mérkőzését nem tudta megnyerni a BL-ben, legutóbb 1997-ben Göteborgban diadalmaskodott otthonától távol az elitligában.

Kijev nyerte a Dinamók harcát

Jobban aligha kezdődhetett volna Oleg Blohin számára élete első Bajnokok Ligája-mérkőzése, a Dinamo Kijev élére a múlt héten kinevezett edző ugyanis már a 3. percben gólnak örülhetett: Ognjen Vukojevic beadásából Oleh Huszjev volt eredményes fejjel. 1–0

Fél órával később egy újabb, szélről érkező labda lett a zágrábiak veszte, ekkor Josip Pivaric a saját kapuját vette be. Öngól – 2–0

A második félidőben már Olekszandr Sovkovszkijnak is volt védeni valója, ám a Zagreb nem tudott még csak szépíteni sem. A 68. percben Ideye Brown eldönthette volna a mérkőzést, de a nigériai csatár hiába találta magát szembe egy az egyben Ivan Kelavával, a vendégek kapusával, nem élt a lehetőséggel. Ez is belefért a Kijevnek, amely összességében simán nyerte meg a Dinamók összecsapását, a Zagreb pedig sorozatban kapott ki a Bajnokok Ligájában.

Zenit: messze még az európai elit

A másik mérkőzésen a nyáron alaposan megerősödött Zenit a nyáron alaposan meggyengült Milannal találkozott. Az olaszok hamar kétgólos előnybe kerültek, majd visszavettek a tempóból, ezt kihasználva egyenlített a házigazda. A három pont mégis a Milané lett, egy kis szerencsével: Tomás Hubocan öngóljának köszönhetően.zenit

Nem akármilyen összecsapásnak ígérkezett a Zenit és a Milan találkozója: az oroszok a nyáron több mint százmillió euróért erősítettek, az olaszok pedig éppenséggel alaposan meggyengültek az új idényre. Az éppen egy olasz mester, Luciano Spalletti által vezérelt Zenit viszont nincs bombaformában, az új sztárok jóval magasabb fizetése miatt pedig a „régiek" palotaforradalmat robbantottak ki.

Spalletti először kezdette egyik friss vételét, nevezetesen Axel Witselt, de a másik, Hulk is elfoglalta a maga helyét a csatársor bal szélén; a Milan egy szem támadóval lépett pályára, Bojan Krkiccel, de mögötte Stephan El Shaarawy is helyet kapott a középpályán. Sőt az első öt percben kétszer is csomót kötött a védők lábára, ám első beadását Kevin-Prince Boateng, a másodikat Krkic volt képtelen gólra váltani (utóbbi esetnél Vjacseszlav Malafejev igazolta a pletykákat elképesztő reflexeiről).

Nem állt le a Milan, és a két kis pofon sem ébresztette fel a Zenitet, amely a 16. percre kétgólos hátrányban találta magát: előbb Urby Emanuelson szabadrúgása pattant a sorfalról a kapuba a meglepett Malafejev mellett, majd Stephan El Shaarawy mattolta az oroszokat egy csodálatos szólógóllal.

A 30. perc tájékára tért magához a hazai csapat, mégis két olasz játékos szerzett kis híján gólt: előbb Riccardo Montolivo, majd Luca Antonini tornáztatta meg saját kapusát, Christian Abbiatit, aki azonban mindkétszer védett. A 35 éves kapuvédő egyébként is ihletett formában védett, előbb Tomás Hubocan fejesét, majd Hulk szabadrúgásnak álcázott, lábról indítható rakétáját hárította.

A félidő utolsó percében azonban már nem ismert kegyelmet Hulk: kihasználva a Milan-védők pillanatnyi kihagyását kapura tört Roman Sirokov remek passzával, és közelről a hálóba bombázott.

Annál is inkább, mert a szünet után gyorsan visszaadta Roman Sikorovnak a gólpasszt, igaz, szöglete után Abbiati borzalmas kijövetele is kellett ahhoz, hogy a középpályás kényelmesen a kapuba fejelhessen, 2–2-re alakítva a mérkőzés állását.

A találat meglepő módon kifejezetten rosszat tett a mérkőzésnek, mert ezután hosszú percekig a csúnyábbik arcát mutatta a nézőknek az orosz és az olasz futball is. Aztán a hajrára fordulva szinte a semmiből vezetést szerzett a Milan, mégpedig Tomás Hubocan öngóljával: 2–3.