Magyar és román iksz a csehek és a szlovákok ellen

Sem a magyar, sem pedig a román labdarúgó válogatott nem várhatja nyugodtan a szeptember 6-i egymás elleni bukaresti vb-selejtező mérkőzést, ugyanis szerdán egyik csapatnak sem sikerült győznie a csehszlovák utódállamok ellen: a magyarok a csehekkel, a románok pedig a szlovákokkal ikszeltek hazai környezetben.

A magyarok 34 éve nyertek a cseh(szlovákok) ellen

A magyar labdarúgó-válogatott 1-1-es döntetlent játszott a cseh együttessel a két csapat szerda esti barátságos mérkőzésén a Puskás Ferenc Stadionban. A magyar válogatott - amely legközelebb szeptember 6-án Bukarestben játszik világbajnoki selejtezőt - hazai környezetben immár 34 éve nem tudta legyőzni a cseh és korábban a csehszlovák nemzeti csapatot.

Az első nagy helyzet a cseh válogatott előtt adódott, Kozák ziccerét azonban hatalmas bravúrral védte Bogdán. A magyar csapat ezt követően fokozatosan átvette az irányítást és ígéretes akciót vezetett, ugyanakkor igazi nagy helyzetig nem jutott. A 23. percben mégis a csehek szereztek vezetést, egy komoly védelmi hibát Kozák váltott gólra. A csehek vezető találatát követően kissé szétszórt lett a magyar együttes, a vendégek könnyen növelhették volna előnyüket.

A fordulást követően szinte azonnal egyenlíthetett volna a magyar csapat, de Vanczák fejese a keresztlécen csattant. Az 54. percben a csehek puskázták el, talán az összes szerdai nemzetközi barátságos mérkőzés legnagyobb helyzetét: egy végletekig kijátszott akció végén Jiráceknek csak az üres kapuba kellett volna passzolni, de két méterről elképesztően sután lőtt az égbe. Néhány pillanattal később egyenlített a magyar válogatott: Vanczák harcolt ki 11-est, amelyet Dzsudzsák értékesített.

A folytatásban kiegyenlítettebb lett a játék, mindkét csapat előtt adódtak lehetőségek. A hajrában a csehek álltak közelebb a győzelemhez, de a kiváló formában védő Bogdán eszén nem tudtak túljárni. Az utolsó pillanatban még Guzmics fejesét Drobny nagy bravúrral hárította.

"A második félidőben kifejezett jól játszottunk, persze voltak hibák, amelyeket ki kell javítanunk. A csapat hozzáállása és akarata mindenképpen dicséretet érdemel. Bölcsebbek lettünk néhány játékos formáját és beilleszthetőségét tekintve" - mondta a találkozót követően Egervári Sándor szövetségi kapitány.

Piţurcă „fejét követelték” a szurkolók

Döntetlennel hangolt a szeptember 6-i vb-selejtezőre a román labdarúgó-válogatott is : Victor Piţurcă legénysége Bukarestben 1–1-re végzett Szlovákiával. A házigazdák az első félidőben megszerezték a vezetést Bogdan Stancu fejesével, majd a vendégek a fordulás után szintén egy fejes góllal egyenlítettek.

A szlovákok a második percben kis híján sokkolták a románokat, Stanislav Sesták robbant ki a jobb oldalon, betört a tizenhatoson belülre a védőket lefutva, majd öt méterről, estében lőtt, a labda a jobb oldali kapufáról kifelé pattant.

Az első negyedórában a szlovákok voltak aktívabbak, bátrabban kezdeményeztek, majd jöttek a románok percei. A házigazdák előbb két távoli lövéssel veszélyeztettek, majd a 22. percben Constantin Lazăr forgolódott a vendégek tizenhatosán belül, középre kanyarított, ahol Gabriel Torje üresen bólintott a hálóba, ám lesen állt, így maradt a 0–0.

A 36. minutumban megszerezhette volna a vezetést Szlovákia, Sesták beadását Martin Jakubko 10 méterről, a kapuval szemben csúnyán fölé durrantotta. A románok egyre aktívabbak lettek támadásban a félidő végére, a beívelésekkel és keresztlabdákkal operáló Piţurcă-csapat akcióinak motorja az Udinese támadója, Torje volt.

A 43. percben előnybe kerültek a románok: Torje nagyon harcosan szerzett labdát a szlovákok tizenhatosán belül a jobb oldalon, majd megbolondította védőjét, és középre kanyarított, a hosszún érkező Bogdan Stancu jócskán védője fölé emelkedett, és két méterről a hálóba fejelt. 1–0

A fordulás után a szlovákok kezdtek ismét jobban, aminek meg is lett az eredménye, az 56. percben egyenlítettek a vendégek: Vladimir Weiss adott be a bal oldalról, Sesták a lemaradó Iasmin Latovlevici mellett hét méterről a jobb alsóba fejelt. 1–1

A 84. percben a csereként beálló Ciprian Marica ütközött egy szlovák védővel, felrepedt az álla, ápolásra szorult, már nem tudott visszajönni a pályára. A hajrában szorongattak a szlovákok, ám a rossz helyzetkihasználás miatt már nem született gól, így 1–1-re végződött a találkozó.

Victor Piturca a 84. alkalommal ült a román válogatott kispadján, amivel rekorder lett, a bukaresti Nemzeti Stadion közönsége mégsem ünnepelte, hanem a lemondását követelte az utolsó percekben.

„Az első félidőben jól játszottunk, megvoltak a helyzeteink, de azok közül csak egyet tudtunk kihasználni. Nagy kár volt, hogy több gólt már nem tudtunk szerezni, pedig még a második félidő elején sem idegeskedtem emiatt, ám végül aztán mégis újabb gól nélkül maradtunk – mondta a lefújást követően Piturca. – Kellett volna számunkra a sikerélmény, most viszont arra kell figyelnünk, hogy a soron következő két találkozónkon hasonló hibákat ne kövessünk el. Mert ilyen játékkal nincs esélyünk a magyarok és a törökök ellen.”