Nem lesz címvédés Wimbledonban, Federer is kiesett

Folytatódott az elképesztő eredmények sora az angol nemzetközi teniszbajnokságon: Rafael Nadal és Marija Sarapova veresége után a címvédő Roger Federer is búcsúzott a tornától, miután a második körben négy játszmában kikapott az ukrán Szerhij Sztahoviszkijtól.

Az első játszmában Sztahovszkij remekül tartotta magát, pedig Federer – aki váltott a narancssárga színű cipőről – jól játszott: kilenc ászt jegyeztek fel a szettben a neve mellé, nem volt kettős hibája, ráadásul összesen 20 nyerőt produkált. Ugyanakkor a bréklabdákat rendre elhibázta a svájci, így rövidítésre kényszerült, azt viszont hozta 7–5-re.

A második játszmában azonban ahelyett, hogy Sztahovszkij kipukkant volna, Federer némileg visszaesett, újabb rövidítés következett, ebben pedig újra 7–5 lett az eredmény, ezúttal viszont az ukrán örülhetett.

Az adogatójátékok dominanciája a következő szettben is folytatódott, ám nem végig: 5:5-nél Federer kihagyott, Sztahovszkij így 15:40-nél két bréklabdához is jutott, és ugyan a címvédő hárította az elsőt, a második labda elszállt az ütőjéről. Sztahovszkij nagyon koncentrált a következő játékban, és egy szép röptével lezárta a szettet.

Federer elbizonytalanodott, a negyedik játszma elején is elvette az adogatását Sztahovszkij, aki azonban nem bírta végig a nagy tempót, a svájci gyorsan visszajött 3:3-ra. Federer némi lélektani előnybe került, amit ki is használhatott volna a játszma végén, ám 6:5-ös vezetésénél nem tudta megcsinálni a bréket, a tie-break pedig rosszul kezdődött számára. Az ukrán 3–1-re meglépett, majd kettős „mini brékelőnybe” került, aminek következtében két meccslabdához jutott, és a másodiknál Federer labdája pályán kívül ért talajt. Sztahovszkij legyőzte Federert!

„Még mindig nem hiszem el, ami történt. Életem legjobbját nyújtottam, és hihetetlenül boldog vagyok. Amikor Roger Federerrel játszol, az olyan mintha két játékos lenne az ellenfeled; teniszezel a játékos és az ego ellen. Ennél jobban nem játszhattam volna ma. Hihetelen ez a nap!” – nyilatkozta a meccs után a győztes fél.

Federer vereségével megszakadt egy elképesztő sorozat: a svájci sorozatban 36 Grand Slamen jutott el legalább a negyeddöntőig, a 2004-es wimbledoni torna óta mindig. Wimbledonban 2002-ben búcsúzott legutóbb ilyen korán a 17-szeres Grand Slam-győztes, akkor Mario Ancic győzte le.

Elképesztő nap volt a szerda Wimbledonban: Marija Sarapova, Lleyton Hewitt, Jelena Jankovics, Viktorija Azarenka, Ana Ivanovics és Caroline Wozniacki után Federer volt a hetedik korábbi világelső, aki búcsúzott a tornától. Talán sosem látott csillaghullás.

ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (16 100 000 font, fű)