2019-es férfi kézi-vb: hősiesen harcolt, de elveszítette veretlenségét a magyar válogatott

Egyiptom lett a harmadik továbbjutó a 2019-es férfi kézilabda világbajnokság D-csoportjában azt követően, hogy csütörtökön délután öt góllal (33-28) legyőzte Angola csapatát a koppenhágai Royal Arénában. Ezzel eldőlt, hogy a 19 órakor kezdődő Argentína-Katar meccsnek nem volt tétje (az ázsiaiak 26-25-re nyertek - szerk. megj.), a 21.30-kor pályára lépő magyar válogatott számára pedig a Svédország elleni mérkőzésen dől el, hogy 1, 2 vagy 3 pontot visz a herningi középdöntőbe.

Két cserére kényszerült a magyar férfi kézilabda válogatottat vezető Csoknyai István/Vladan Matics edzőpáros a Svédország elleni rangadója előtt. A keresztszalag-szakadást szenvedő Iman Jamali és a szintén sérüléssel bajlódó Ancsin Gábor helyett Schuch Timuzsin és Máthé Dominik kerül a keretbe Svédország ellen. „Iman Jamali sajnálatos keresztszalag-szakadása miatt egyértelmű, hogy nem tudja folytatni a világbajnokságot, Ancsin Gábor pedig könyöksérüléssel bajlódik. Gábor becsülettel dolgozott, küzdött, de sajnos nem százszázalékos az állapota. Iman Jamali csütörtökön hazautazik, hiszen operáció vár rá, Ancsin Gábor kezelése itt Dániában folytatódik. Helyükre Schuch Timuzsint és Máthé Dominikot nevezzük be, Balogh Zsoltot pedig a további mérkőzésekre gyógyulását követően várjuk vissza” – mondta el Csoknyai István szövetségi kapitány.

A cserékkel így módosult a magyar válogatott kerete:
Kapusok: MIKLER Roland (Telekom Veszprém), SZÉKELY Márton (Grundfos Tatabánya)
Jobbszélső: HORNYÁK Péter (Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők: MÁTHÉ Dominik (Balatonfüredi KSE), NAGY László (Telekom Veszprém)
Irányítók: CSÁSZÁR Gábor (Kadetten Schaffhausen, svájci), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence (MOL-Pick Szeged), SCHUCH Timuzsin (Ferencváros), SIPOS Adrián (Grundfos Tatabánya)
Balátlövők: BODÓ Richárd (MOL-Pick Szeged), ILYÉS Ferenc (Grundfos Tatabánya), LIGETVÁRI Patrik (Ademar León, spanyol)
Balszélsők: BÓKA Bendegúz (Balatonfüredi KSE), JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya)
Szövetségi kapitány: CSOKNYAI István és Vladan MATICS

Bár a második helyet és a továbbjutást szerda este már bebiztosította a magyar válogatott az Egyiptom elleni döntetlennel, egyáltalán nem mindegy, hogy a herningi középdöntős szakaszra hány pontot visz. Jelen állás szerint ez lehet 1, 2 vagy 3 is.

Az 1 pont már a délután meglett azzal, hogy Egyiptom lett a harmadik továbbjutó, ugyanis szerdán este a magyar válogatott 30-30-as döntetlent játszott az észak-afrikai válogatottal. Az, hogy ebből lesz-e 2 vagy 3 pont az eddig hibátlanul menetelő Svédország elleni összecsapás kimenetelétől függ.

Svédország kerete
Kapusok: Andreas Palicka (Rhein-Neckar Löwen), Mikael Appelgren (Rhein-Neckar Löwen), Tobias Thulin (Redbergslids)
Jobbszélsők: Niclas Ekberg (THW Kiel), Mattias Zachrisson (Füchse Berlin) Jobbátlövők: Albin Lagergren (SC Magdeburg), Kim Andersson (Ystads IF)
Irányítók: Jim Gottfridsson (SG Flensburg-Handewitt), Linus Arnesson (Bergischer HC)
Beállók: Andreas Nilsson (Telekom Veszprém), Jesper Nielsen (Rhein-Neckar Löwen), Max Darj (Bergischer HC)
Balátlövők: Lukas Nilsson (THW Kiel), Simon Jeppsson (SG Flensburg-Handewitt), Kim Ekdahl du Rietz (PSG Handball)
Balszélsők: Jerry Tollbring (Rhein-Neckar Löwen), Hampus Wanne (SG Flensburg-Handewitt)
Szövetségi kapitány: Kristjan Andrésson

Dánia, Norvégia, Tunézia következik Herningben

Közben letisztázódott, hogy a kézi-vb herningi csoportjából a két északi csapat - Dánia és Norvégia - mellett Tunézia lesz a magyar válogatott harmadik ellenfele a középdöntőben. Az észak-afrikaiak öt góllal (32-27) legyőzték Ausztria csapatát és ezzel bebiztosították továbbjutásukat.

Az Afrika-bajnok tunéziai együttes három győzelemmel és két vereséggel zárta a herningi C csoportot, de pontot nem visz magával, mert a másik két továbbjutótól, Norvégiától és Dániától kapott ki.

A középdöntő II. csoportjában - amelyet Herningben rendeznek - Tunézia mellett a magyar, az egyiptomi, valamint az olimpiai bajnok dán, az Európa-bajnoki ezüstérmes svéd, és az előző világbajnokságon második helyezett norvég válogatott szerepel majd.

Kezdünk.

A csoport rangadójára megnyitották a Royal Aréna felső karéját is, amelyet az első, Dánia-Chile összecsapás után felfüggönyöztek

A több ezer svéd, ahogy az előző mérkőzéseken is a capella énekli a himnuszt. A magyarokat több száz szurkoló kísérte el Koppenhágába. A galeri nagy problémája, hogy szétszórtan ülnek a csarnokban, nem tudtak összeállni kompakt táborba.

A magyarok fehérben, a svédek kékben vágnak neki a meccsnek.

1. perc - az első támadást a magyarok indítják. Bodó bombájára Ekdahl du Rietz válaszol 1-1

2. perc - ugyanannak az Ekdahl du Rietznek a góljával veszi át a vezetést skandináv csapat 1-2

3. perc - Bánhidi Bence hetest harcolt ki, amit Máthé Dominik, az újonc 19 éves végez el 2-2

4. perc - Hampus Wanne balszélről 2-3

5. perc - Appelgren Bodó és Lékai lövését is hárítja, Székely a másik oldalon lemásolja, majd Bodó Richárd egyenlít 3-3

6. perc - jó magyar védekezés után a svédek kidobják a labdát. Nagy Laci bombáját Du Rietz blokkolja.

7. perc - Székely Márton jól védte Gottfridsson lövését, majd Máthé átlőtte a svéd falat 4-3

9. perc - magyar ellentámadás, Lékai növeli a az előnyt. 5-3

A svéd tábor elcsendesedett, a magyar galeri uralja a csarnokot.

10. perc - Bánhidi átverekedi magát két védőn, de a svédek gyorsan válaszolnak Wanne révén 6-4

11. perc - Bóka és Lagergren góljával marad a 2 közte 7-5

12. perc - Bánhidi szép bejátszást kapott Ligetváritól 8-5

13. perc - újabb jó magyar védekezés után Bánhidi hetest harcol ki, amit ugyanaz a Máthé Dominik lő be. 9-5

A svédek nem hisznek a szemüknek, időt kérnek.

15. perc - nagyon jól védekezik a csapat, amit a játékvezetők Bánhidi kiállításával zavarnak meg. Ekberg jobbszélről 9-6

16. perc - üres kapuval támad a magyar válogatott, Ligetvári mellé trafál, a kontrát Lagergrenre játsszák ki 9-7

18. perc - Appelgren kivédte Ligetvári lövését, majd Gottfridsson még közelebb lopja csapatát 9-8

19. perc - Máthé töri meg a magyar gólcsendet 10-8

20. perc - svéd hetes, Ekberg belövi 10-9

21. perc - Lékai elhajlással eltette a hosszú sarokba, óóóóriási gól volt 11-9

22. perc - a spanyol játékvezetők kiállítják a székelykeresztúri születésű Sipos Adriánt.

22. perc - Wanne belövi emberelőnyből 11-10

23. perc - Lukas Nilsson nagy átlövéses góllal egyenlít 11-11

24. perc - Kim Andersson kiüti Bánhidit, 2 percet kap érte. Lékai kiharcol egy hetest, Máthé a harmadikat is belövi, ezúttal Palickát mattolja. A fiatal (19 éves!!!) játékos már 5 gólnál tart. 12-11

25. perc - Sipost másodszor állítják ki a spanyol játékvezetők. A hetest Ekberg értékesíti 12-12

26. perc - Lékai kínai figurával, Hornyáktól kapta a passzt!!!! 13-12

27. perc - Andreas Nilsson a hatos vonaláról 13-13

27. perc - Bodó lövését védi Appelgren, de a kipattanót begyűjti Juhász. Csoknyai időt kér.

28. perc - Bodó rosszul fog talajt és ott marad, a bokáját fájlalja. A másik oldalon Ekberg hetesből visszaveszi a vezetést 13-14

29. perc - Kin Andresson végigfut és... 13-15

29. perc - Hornyák jobbszélről 14-15

30. perc - Bóka egyenlít ellentámadásból 15-15

30. perc - Gottfridssoné az utolsó találat, másodpercekkel a vége előtt 15-16

A magyar csapat fegyelmezett jó játékkal lepte meg a svédeket, akiket az első félidőben hosszú időre másodhegedűs szerepre kényszerített.

Szünet

Liszkay Gábor, a Magyar Kézilabda Szövetség sajtósa arról tájékoztatott, hogy Bodó Richárd bokarándulást szenvedett, de van rá esély, hogy a 2. félidőben visszatérhet a pályára.

31. perc - svéd támadással kezdődik a második félidő. Székely Marci védi az első lövést

32. perc - Bánhidi eladja a labdát, majd Székely két svéd lövést is megfog. A kontrát Lékai belövi, majd a gyors középkezdés után Andreas Nilsson visszaveszi a vezetést 16-17

34. perc - Lukas Nilsson se tudja megverni Székelyt, Ligetvári egyenlít 17-17

35. perc - Lukas Nilsson átverekedi magát 17-18

36. perc - Lékai időkrízisben lent, laposan 18-18

36. perc - Lagergren megveri ellenfelét 18-19

37. perc - Nagy laci második szándékból 19-19

37. perc - Lagergren immár négy gólos 19-20

38. perc - Bóka ejtéssel ismét egál 20-20

39. perc - csak pillanatokig, mert Lukas Nilsson középről 20-21

40. perc - Andreas Nilsson góljával 2 közte, de Nagy Laci sem marad adós 21-22

41. perc - Zachrisson góljára Lékai válaszol, majd Lukas Nilsson  22-24

42. perc - Ligetvári góljára Lukas Nilsson válaszol 23-25

43. perc - Máthé már 6 gólnál tart, ebből 3 hetesből (100 százalékos hatékonysággal) 24-25

44. perc - Zachrisson gólja nem kellett, de még kevésbbé, hogy Nagy Lacit kiállították 24-26

45. perc - Zachrisson ismét, rég nem volt ekkora a különbség 24-27

Magyar időkérés

46. perc - eléggé játékvezetői ellenszélben játszik a magyar csapat. Vitatható, ahogy elvették a gólt és a labdát a spanyol játékvezetők. De Bánhidi lövésével már nincs mit kezdeni. 25-27

48. perc - Lukas Nilsson mellétrafál, Bánhidi ismét belövi 26-27

49. perc - Arnesson első góljával ismét eltávolodik az egyenlítési lehetőség 26-28

50. perc - Lékai kiállíttatja magáról Darj-t, Bánhidi sorozatban harmadik gólját lövi 27-28

51. perc - Arnesson góljára Lékai belövi az üres kapuba 28-29

52. perc - Nagy Lacinál látnak szabálytalanságot a spanyol játékvezetők, a hetest Székely kivédi!!!

53. perc - Nagy Laci jobbszélről egyenlít 29-29

54. perc - Arnesson mellétrafál, a magyar támadást megállítják a spanyol játékvezetők, mert egy svéd játékos a padlón marad. A kontrát Székely ismét megfogja, ez már a 11. védése

55. perc - Palicka megfogja Máthé lövését, nem sikerült átvenni a vezetést

55. perc - Ligetvárit kiállították, a lehető legrosszabbkor. A svédek időt kérnek 29-29-nél

56. perc - Lukas Nilsson góljával megint vezet az ellenfél 29-30

56. perc - először pályán Császár Gábor.

55-. perc - Wanne szerez gólt egy kavarodás után 29-31

Magyar időkérés 3 perccel és 5 másodperccel a vége előtt.

58. perc - Zachrisson mellélő, ez nagyon kellett, még van keresnivaló

59. perc - eladjuk a labdát, most nagyon kell a védekezés. Lukas Nilsson belövi 29-32

60. perc - Lékai gyors gólt lő, ez volt számára a 8. találat 30-32

60. perc - Lagergren belövi, ezzel megpecsételte a meccset 30-33

Vége

Kikapott a magyar válogatott, de csak dicséretet érdemel a csapat!!! 1 ponttal utazhat Herningbe, ahol Dánia, Norvégia és Tunézia lesz a következő három ellenfél.