EL: a MOL-Vidi másodszor is megverte Răzvan Lucescu PAOK-ját

A szaloniki 2-0 után a MOL-Vidi másodszor is legyőzte a Răzvan Lucescu vezette PAOK-ot a labdarúgó Európa-liga csoportküzdelmeinek negyedik fordulójában.

A magyar bajnok győztes gólját a bolgár Georgi Milanov szerezte a 49. percben.  A fehérvári együttes, amely sikerének köszönhetően már hatpontos, és a százszázalékos Chelsea mögé feljött a továbbjutást érő második helyre a csoportban, november 29-én a fehérorosz BATE Boriszov vendége lesz.

Az L jelű négyes másik csütörtöki meccsén az angolok 1-0-ra győztek Boriszovban.

Európa-liga, csoportkör, L csoport, 4. forduló:
Vidi FC - PAOK (görög) 1-0 (0-0)
Groupama Aréna, 17 208 néző, v.: Palabiyik (török)
gólszerző: Milanov (50.)
sárga lap: Fiola (20.), Hadzic (49.), Nikolov (59.), illetve Léo Jabá (29.), el-Kadduri (46.), Sahov (82.)
Vidi FC: Kovácsik - Fiola, Juhász R., Vinícius, Stopira - Nego, Hadzic, Pátkai - Huszti (Kovács I. 66.), Milanov (Nikolov 58.) - M. Scepovic (Hodzic 77.)
PAOK: Pahalakisz - Léo Matos, Varela, Crespo, Tosca - Sahov, Vernbloom - Limniosz (Biseswar 60.), el-Kadduri (Akpom 63.), Léo Jabá (Warda 70.) - Prijovic

Jó előjelekkel vághatott neki a magyar bajnok a PAOK elleni újabb összecsapásnak, hiszen két héttel ezelőtt a görögök otthonában - nagy bravúrt végrehajtva - 2-0 arányú győzelmet aratott. A két együttes abban a tudatban lépett pályára, hogy a győztes - a továbbjutás szempontjából - kedvező helyzetbe hozza magát, ugyanis a kilencpontos Chelsea mögött mind a PAOK-nak, mind a Vidinek 3-3 pontja volt. Ráadásul a forduló előtt a BATE Boriszov is ugyanannyi ponttal állt a csoportban.

A hazaiak edzője, Marko Nikolic ugyanazt a kezdőt küldte pályára, mint Szalonikiben, a vendégek trénere, Razvan Lucescu három helyen változtatott. Az első negyedórában nem estek egymásnak a csapatok. Ugyan a görögök birtokolták többet a labdát, de mezőnyfölényük meddőnek bizonyult. A hazaiak megszállták saját térfelüket és igyekeztek a megszerzett labdákkal néhány érintésből az ellenfél kapuja elé kerülni. A folytatásban is inkább a Vidi akarata érvényesült, a PAOK-nak láthatóan nem ízlett a szívós, kemény védekezés. Az első félidő gól nélkül ért véget.

Fordulást követően nem kellett sokat várni arra, hogy "felrobbanjon"" a stadion: az 50. percben az előrehúzódó Vinícius beadását Georgi Milanov gyönyörűen fejelte a görög kapuba.

A hátrányban lévő PAOK megpróbált nagyobb nyomást helyezni a fehérvári védelemre, amely jól állta a sarat. A 79. percben Nikolov lábában volt a meccset eldöntő gól, de 18 méteres lövését üggyel-bajjal védte Alexandrosz Pahalakisz. A 84. és a 91. minutumban a vendégek igen közel kerültek az egyenlítéshez, ám előbb Vinícius a gólvonal közeléből vágta ki Diego Biseswar lövését, majd Pontus Vernbloom életerős próbálkozása centiméterekkel kerülte el Kovácsik Ádám kapuját. A görögök elkeseredetten küzdöttek az egyenlítésért, de nem tudtak eredményesek lenni, így a Vidi újabb bravúrjával nagy lépést tett az áhított továbbjutás felé.

A mérkőzést követő sajtótájékoztatón a Vidi szerb edzője, Marko Nikolic gratulált játékosainak, mert újabb kiváló eredményt értek el és nem először az elmúlt két évben. Azt hiszem, méltó módon képviseljük a magyar focit Európában - jegyezte meg. „A sorsolás óta többször elmondtam, eredményesek akarunk lenni és nem dekorációnak vagyunk itt" - fogalmazott. Marko Nikolic úgy vélte, nehéz a PAOK ellen úgy lehozni két meccset, hogy az ellenfélnek szinte egyetlen igazi helyzete sincs, márpedig a Vidinek sikerült.

A görögök román edzője, Răzvan Lucescu kiemelte: mindkét találkozón óriás különbség volt a két csapat között, mert ők megpróbáltak futballozni, míg ellenfelük „csak előrerúgta a labdát és ebből talált gólokkal nyert". Ugyanakkor elismerte, hogy a két meccsen egyszer sem tudták feltörni a Vidi védelmét és a magyarok minden próbálkozásukat "megfojtották". Hangsúlyozta: a futball néha nem igazságos, mert lehet, hogy a jövőben a Vidi ellen hatból hat mérkőzést nyernének.

A kapus Kovácsik Ádám emlékeztetett arra, hogy egyszer sem kellett védenie a találkozón, annyira jól védekezett előtte a csapat. Mindenki párharcokat nyert és maximálisan betartotta a taktikát, ez kellett a három ponthoz - tette hozzá.

A középpályás Pátkai Máté szerint a védekezés és a szervezettség volt a siker kulcsa. A PAOK-nak egy-két gólszerzési lehetősége volt csak, ez mindent elmond - jegyezte meg.

Paulo Vinícius szerint mindenki hozzátette a magáét a győzelemhez, és végig kontrollálták a meccset. Kérdésre elmondta, a győztes gól előtt nem gondolt semmire, csak futott előre és sikerült gólpasszt adnia. Megemlítette, nem emlékszik arra, mikor adott utoljára gólpasszt.

Európa-liga, 4. forduló

A-csoport

• Bayer Leverkusen (német)–Zürich (svájci) 1–0 (Jedvaj 60.)

B-csoport

• Rosenborg (norvég)–Salzburg (osztrák) 2–5 (Adegbenro 52., M. Jensen 62., ill. Minamino 6., 20., 45., Gulbrandsen 37., Hovland 57. – öngól)
  • Celtic (skót)–RB Leipzig (német) 2–1 (Tierney 11., Édouard 80., ill. Augustin 79.)
 A B-CSOPORT ÁLLÁSA
1. FC Salzburg         4 4 –  – 14–5 +9  12
2. RB Leipzig            4 2 –  2  8–6  +2  6
3. Celtic                     4 2 –  2   4–6 –2  6
4. Rosenborg            4 – –   4 3–12 –9  0

C-CSOPORT

• Bordeaux (francia)–Zenit (orosz) 1–1 (Kamano 35. – 11-esből, ill. Zabolotnyij 72)

D-CSOPORT

• Fenerbahce (török)–Anderlecht (belga) 2–0 (A. Ayew 71., M. Frey 74.)
  • Dinamo Zagreb (horvát)–Spartak Trnava (szlovák) 2–1 (Gojak 22., A. Kadlec 36. – öngól, ill. Csanturisvili 63.)
 A D-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Dinamo Zagreb      4 4 –  –  11–3 +8  12
2. Fenerbahce            4 2 1  1  7–6  +1   7
3. Spartak Trnava       4 1 –  3   3–7 –4  3
4. Anderlecht              4 –  1 3   2–7  –5  1

E-CSOPORT

• Vorszkla Poltava (ukrán)–Qarabag (azeri) 0–1 (Abdullajev 13. – 11-esből)

F-CSOPORT

• Real Betis (spanyol)–Milan (olasz) 1–1 (Lo Celso 12., ill. Suso 62.)
  • Olympiakosz (görög)–Dudelange (luxemburgi) 5–1 (Toroszidisz 6., Fortunisz 15., 36., Hrisztodulopulosz 26., Fetfacidisz 71., ill. Sinani 69.)
 AZ F-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Real Betis      4 2 2 – 6–2 +4  8
2. Olympiakosz  4 2 1 1 8–4 +4  7
3. Milan              4 2 1 1 6–4 +2  7
4. Dudelange     4 – – 4 1–11 –10  0

G-CSOPORT

• Szpartak Moszkva (orosz)–Rangers (skót) 4–3 (Melgarejo 22., Goldson 35. – öngól, Luiz Adriano 58., Hanni 59., ill. R. Eremenko 5. – öngól, Candeias 27., Middleton 41.)

H-CSOPORT

• Apollon Limassol (ciprusi)–Eintracht Frankfurt (német) 2–3 (Zelaya 71., 94. – 11-esből, ill. Jovics 17., Haller 55., Gacsinovics 58.)
  • Lazio (olasz)–Marseille (francia) 2–1 (Parolo 45+1., J. Correa 55., ill. Thauvin 60.)
A H-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Eintracht Frankfurt    4 4 – – 11–4 +7  12
2. Lazio                         4 3 – 1 8–7  +1  9
3. Marseille                   4 – 1  3 5–9 –4  1
 Apollon Limassol         4 – 1 3 5–9 –4  1

I-CSOPORT

• Malmö (svéd)–Sarpsborg (norvég) 1–1 (Antonsson 67., ill. P. Mortensen 63.)
  • Genk (belga)–Besiktas (török) 1–1 (Berge 88., ill. Quaresma 16.)
AZ I-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Genk          4 2 1 1 8–6 +2  7
2. Sarpsborg  4 1 2 1 6–6 0 5
3. Malmö        4 1 2 1 4–4 0 5
4. Besiktas     4 1 1 2 6–8 –2  4

J-CSOPORT

• Krasznodar (orosz)–Standard Liege (belga) 2–1 (Szulejmanov 79., Wanderson 82., ill. Carcela-González 19.)
  • Akhisarspor (török)–Sevilla (spanyol) 2–3 (Manu 52., Onur Ayik 79., ill. Nolito 12., Muriel 39., Banega 86. – 11-esből)

• Asztana (kazah)–Jablonec (cseh) 2–1
  • Dinamo Kijev (ukrán)–Rennes (francia) 3–1 (Verbic 14., Mikolenko 68., Saparenko 72., ill. Siebatcheu 90.)