Oroszországba került magyar műkincsek sorsáról tárgyalnak

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az Oroszországban lévő magyar műkincsek visszaadásáról is tárgyalt hétfőn Moszkvában.

A magyar kormánytag Vlagyimir Megyinszkij orosz kulturális miniszterrel a Magyarországon zajló Orosz Kulturális Napok, valamint a moszkvai Munkácsy-kiállítással elkezdődött Oroszországi Magyar Kulturális Napok című rendezvénysorozat megnyitása alkalmából találkozott. Balog Zoltán az MTI-nek elmondta, hogy orosz kollégájának érzékeny témát vetett fel, amely a Magyarországról elszármazott műkincsek, illetve tudományos értékek sorsával kapcsolatos. Örömmel tapasztalta, Megyinszkij kedvezően fogadta ezt a felvetést.

A magyar miniszter az előzményeket ismertetve arról is beszámolt, hogy egy az orosz kulturális minisztérium által kiadott katalógusban ismerős könyveket fedezett fel. A sárospataki református kollégium könyvtárának Oroszországban maradt darabjairól, reformáció korabeli könyvekről van szó, amelyeknek talán nem olyan nagy a piaci értéke, de Magyarország és a magyar református egyház számára fontosak. A miniszter azt mondta, ígéretet kapott arra Vlagyimir Megyinszkijtől, ha hivatalos megkeresés érkezik a magyar kormány részéről, akkor megpróbálják kedvezően elbírálni (a visszakövetelt) műkincsek és kulturális értékek listáját.

Balog Zoltán kitért arra: Oroszországban nagyon szigorú a szabályozás arra vonatkozóan, hogy mit lehet visszajuttatni, és mit nem a háborúban elhurcolt javakból. Elsősorban az egyházi értékeket és a fasizmus áldozatainak a tárgyait adhatják vissza. A miniszter ezért arra is emlékeztette az orosz kulturális minisztert, hogy a magyarországi zsidó közösség sok liturgikus tárgya van még Oroszországban. Azok visszajuttatásáról eddig is folytak tárgyalások, amelyekben Balog Zoltán reményei szerint szintén tudnak előrelépést elérni.

Kimaradt?