Hazatért a Queen Elizabeth hadihajó

Anyakikötőjébe, a dél-angliai Portsmouth-ba érkezett szerdán minden idők legnagyobb brit hadihajója, a Queen Elizabeth, amely várhatóan 2023-ban áll teljesen hadrendbe.

A repülőgép-hordozó júniusban indult útnak Skóciából, ahol gyártották. Még mindig nem készült el teljesen, és az F-35B típusú harci repülők csak jövőre kezdhetik meg a fel- és a leszállás gyakorlását rajta. A légierő 120 tagja jelenleg az Egyesült Államokban vesz részt kiképzésen a harci gépekkel, amelyekből negyven lesz a hordozón.

A hajó 70 méter széles, 280 méter hosszú, vízkiszorítása 65 ezer tonna. Ez a legnagyobb hadihajó, amelyet Nagy-Britanniában a brit királyi haditengerészet számára valaha is építettek. Így is elmarad viszont a világ legnagyobb repülőgép-hordozóitól, az Egyesült Államok Gerard R. Ford-osztályához tartozó hadihajóktól, amelyek 337 méter hosszúak, vízkiszorításuk pedig 100 ezer tonna.

A Queen Elizabeth gyártásának költségei elérték a 3,1 milliárd fontot. Jelenleg hétszáz fős legénység teljesít szolgálatot rajta, számuk azonban később eléri majd az ezret. A brit védelmi minisztérium tájékoztatása szerint különleges kotróhajók 3,2 millió köbméter üledéket távolítottak el a kikötő mélyítésekor, hogy lehetővé tegyék a hadihajó kikötését a portsmouth-i tengerészeti támaszponton.

A fedélzetén elmondott beszédében a brit kormányfő úgy fogalmazott, a Queen Elizabeth a brit hajógyártás remeke. „Nagy-Britanniának vannak a legjobb tengerészei, haditengerészei és tisztjei” – mondta Theresa May hozzátéve, hogy a katonák a legjobbat érdemlik, ez a hadihajó pedig garancia erre.

Az uralkodó, II. Erzsébet nevét viselő repülőgép-hordozó a kelet-skóciai Rosyth hajógyárában épült nyolc év alatt. A projektben tízezren vettek részt. Testvérhajója, a Prince of Wales is készül már. A két hadihajóval éled újjá a brit haditengerészet évekkel ezelőtt takarékossági okokból megszüntetett repülőgép-hordozó kapacitása.

A Queen Elizabeth és a Prince of Wales 6,2 milliárd fontból épül, ez csaknem a kétszerese az eredetileg tervezettnek. Mióta 2011-ben kikerült a szolgálatból a királyi haditengerészet egykori zászlóshajója, az Ark Royal, Nagy-Britanniának nincs repülőgép-, csak helikopter-hordozó hajója. A Queen Elizabeth várhatóan legalább ötven évig szolgál majd.

Kimaradt?