Az EU nem folytatja a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal

Az uniós szakminiszterek kedden nyilatkozatban közölték, hogy a jelenlegi körülmények között nem tárgyalnak tovább Törökország belépéséről. "A jelenlegi körülmények között nincsen tervben újabb fejezetek megnyitása" - olvasható az EU soros elnöksége által kiadott nyilatkozatban, amelyben megjegyezték, hogy azt nem egyhangúlag, mindössze túlnyomó többséggel fogadták el keddi ülésükön az uniós tagországok európai ügyekkel foglalkozó miniszterei.

Az Európai Unió az Ankarával kötött migrációs megállapodás keretében márciusban ígéretet tett rá, hogy új lendületet adnak a török csatlakozási tárgyalásoknak, a pénzügyi és költségvetési politikára vonatkozó 33-as fejezetet ennek megfelelően meg is nyitották júniusban.

Az 1999 óta EU-tagjelöltnek számító Törökországgal 2005-ben kezdődtek meg a tényleges csatlakozási tárgyalások, de a 35 megvitatandó fejezet közül azóta is csak 16-ot fejezetet sikerült megnyitni, s ezek közül mindössze egyet tudtak lezárni - a tudományos és kutatási fejezetet.

Nemrégiben az Európai Parlament (EP) is éles bírálatokat fogalmazott meg a júliusi törökországi puccskísérletet követően bevezetett elnyomó intézkedések miatt, a képviselők az uniós csatlakozási tárgyalások felfüggesztését követelték.

Az EP állásfoglalása jogilag ugyan nem kötelező érvényű, mégis komoly felháborodást váltott ki Ankarában. Recep Tayyip Erdogan török elnök arra figyelmeztetett: ha az Európai Unió még továbbmegy a parlamenti határozatnál, akkor országa megnyitja a határokat az ott tartózkodó menekültek előtt.

A törökországi hatalomátvételi kísérlet során a puccsistákat nem számítva közel 250 ember halt meg, mintegy kétezren pedig megsebesültek. A történtek után átfogó tisztogatás kezdődött Törökországban a fegyveres erők és a rendőrség soraiban, az igazságszolgáltatás berkeiben, valamint a közigazgatásban. Legkevesebb 40 ezer embert bebörtönöztek, 130 ezret elbocsátottak vagy felfüggesztettek az állásából.

Kapcsolódók

Kimaradt?