Bántalmazták a tiszteletbeli magyar konzult Ukrajnában

Magyarország Luhanszk és Donyeck megyei tiszteletbeli konzuljára, Szerhij Kiricsenkóra, aki a Luhanszki Regionális Kereskedelmi és Iparkamara (LRTPP) elnöke, augusztus 16-án Szeverodonyeck város közúti ellenőrzőpontjánál fegyveresen rátámadtak a Lviv belügyi zászlóalj tagjai. Súlyos testi sértést okoztak neki, miközben őt és a helyi lakosokat is sértő megjegyzésekkel illették - derült ki a kamara vasárnap kiadott közleményéből, amelyet az orosz állami hírügynökség idézett.

Kiricsenko személyesen az ukrán belügyminisztert kéri az ügyében zajló vizsgálat vezetésére, állítása szerint ugyanis egy különleges rendőri erő tagjai bántalmazták őt. Arszen Avakov ukrán belügyminiszter tanácsadója, Anton Gerascsenko hétfőn elismerte, hogy a tiszteletbeli konzult megállították Szeverodonyeck ellenőrzőpontjánál, mivel autója szerepelt a körözött gépjárművek adatbázisában. Azt ugyanakkor cáfolta, hogy bárki rátámadt volna, vagy akár fegyverrel fenyegette volna őt. A testi sértés vádját is elutasította.

„Kiricsenkónak tudnia kellett, hogy a terrorellenes műveletek térségében van, és az ellenőrzőponton fegyveres harcosok vannak. A kifogásait hevesen kifejezésre juttató konzult azonban semmilyen támadás nem érte” - hangsúlyozta Avakov.

Az LRTPP honlapjára kedden feltett viszontválaszában Kiricsenko azt állítja, hogy a kijevi belügyi tárcának fogalma sincs arról, hogy mi zajlik az országban. „Gerascsenko urat nem tájékoztatták arról, hogy a gépkocsit június 30-án visszaszolgáltatták törvényes tulajdonosának, amiről az illetékes hatóságokat azonnal tájékoztatták, és az augusztus 16-i incidens idején a tulajdonjogot igazoló minden dokumentum bemutatásra került” - hangsúlyozta Kiricsenko. Hozzátette, sérüléseiről kórházi látlelet is készült.

Gerascsenko hozzá nem értő kijelentései nem a kamara elnökét sértik, hanem a magyar államot - írta nyilatkozatában az LRTPP elnöke. Szerinte a magyar külügyminisztérium elküldte ukrán partnereinek a megfelelő tiltakozó jegyzékeket, ő maga pedig a főügyészhez fordult, miután a rendőrségnek nem áll jogában nyomozást indítani saját munkatársai ügyében. Kiricsenkó most azt kéri, hogy személyesen az ukrán belügyminiszter folytassa le a vizsgálatot.

Kimaradt?