Görög kormányfő: nem kell harmadik mentőcsomag

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök pénteken tagadta, hogy országa harmadik nemzetközi mentőcsomagért folyamodna, miután lejár a jelenleg futó hitelprogram négy hónapos meghosszabbítása.

A kormány ülésén készült televíziós felvételek tanúsága szerint Ciprasz azt is kijelentette, hogy kérték az adósság csökkentését. A nemzetközi hitelezők ebben a kérdésben egységesek: határozottan ragaszkodnak ahhoz, hogy Görögország teljes egészében fizesse vissza adósságát.

Görögország 2010 óta két mentőcsomag keretében 240 milliárd eurós támogatásban részesült az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap forrásaiból, cserébe súlyos megszorításokat és reformokat kellett végrehajtania. A hitelmegállapodások az Európai Unió esetében február 28-án, a valutaalappal pedig 2016-ban járnak le. Az euróövezeti pénzügyminiszterek kedden hagyták jóvá a megállapodás négy hónappal történő meghosszabbítását.

Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter pénteken azzal büszkélkedett, hogy szándékosan terjesztett euróövezeti partnerei elé homályos elképzeléseket tartalmazó reformprogramot. Az euróövezeti pénzügyi támogatás meghosszabbításának előfeltétele volt, hogy a görögök olyan javaslatot terjesszenek elő, amely kellően átfogó és vitaalapként szolgálhat a végleges megállapodás kidolgozásához.

Kampányígéretekről mondtak le

A görög lista nem tartalmazott sem határidőket, sem számszerűsített vállalásokat, ami szándékos volt - mondta egy pénteki televíziós nyilatkozatban Varufakisz, "produktív bizonytalanságot" emlegetve. Ezt azzal indokolta, hogy egyes euróövezeti kollégái azt parancsolták neki, ne említsen számokat a javaslatokban, "különben azt nem hagyják jóvá parlamentjeik".

Az egy hónapja hivatalba lépett görög kormánynak több választási ígéretétől is vissza kellett lépnie az euróövezeti jóváhagyás megszerzéséhez. Miközben a Ciprasz-kormány pénteken a parlamentben ülésezett, az épület előtt a kommunista párt több ezer szimpatizánsa tüntetett és ítélte el az eurócsoporttal kötött egyezséget.

A legfrissebb felmérések szerint a kormány továbbra is maga mögött tudhatja a választók túlnyomó többségét. A megkérdezettek 76 százaléka pozitívan ítéli meg a kormány eddigi teljesítményét, és több mint kétharmaduk elégedett azzal, ahogy a kormány az uniós partnerekkel tárgyalt.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?