Elfogadta a szenátus az egységes bértörvény tervezetét

Elfogadta kedden a szenátus az egységes bértörvény módosító javaslatokkal kiegészített tervezetét. 

A szenátus első házként tárgyalta a Szociáldemokrata Párt és a Liberálisok és Demokraták Szövetségét képviselő 205 honatya tervezetét, amelyet a keddi voksoláson 85 szenátor támogatott szavazatával, 10-en elleneztek, 12-en pedig tartózkodtak. A képviselőháznak is el kell fogadnia, és az államfőnek is ki kell hirdetnie ahhoz, hogy hatályba lépjen.

Az RMDSZ támogatta

A törvény elfogadása után Cseke Attila szenátusi frakcióvezető közölte, hogy az RMDSZ támogatta a tervezetet, mert több olyan elvet is szem előtt tart, amelyeket a szövetség fontosnak ítél: a bérek meghatározásánál tiszteletben tartja a közigazgatási hierarchiát, illetve az aktuális törvénynél jobban érvényesíti a helyi autonómia elvét.

A politikus elmondta, az RMDSZ támogatja és üdvözli, hogy az egységes bértörvény jelentős fizetésemelést ír elő az orvosok és tanárok számára. Tájékoztatása szerint a szakbizottsági munkálatok során sikerült elfogadtatni több olyan módosító javaslatukat, amelyek kedvezőek a magyar közösség számára, és amelyek megoldást nyújtanak a bérek közötti egyenlőtlenségek kiküszöbölésére a közigazgatásban.

Cseke Attila megjegyezte: az egységes bértörvény tervezete összetett jogszabály, a közszféra minden ágazatára kiterjed. „Ebből adódóan egyértelmű, hogy nem lehet tökéletesre alkotni, nem tud minden érintett fél bérezéssel kapcsolatos elvárásának megfelelni. Azt gondolom, nemcsak nálunk van ez így, sehol a világon nem lehet mindenki számára elfogadható bértörvényt alkotni” – idézte a szenátort az RMDSZ keddi hírlevele.

Derzsi Ákos szenátor, a felsőház munkaügyi bizottságának tagja elmondta, az RMDSZ kezdeményezésére került be a törvénybe az a cikkelyt, amely lehetőséget teremt az önkormányzati vezetők teljesítmény alapú javadalmazására. E szerint az önkormányzat vezetője is részesülni fog a sikeres uniós pályázati projektek után járó 25 százalékos fizetéspótlékban. Ez eddig csak a projektben résztvevő hivatalnokoknak járt. "Azt gondoljuk, az önkormányzat vezetőjének hozzáállása nagy mértékben hozzájárul a munka sikeréhez, ezért ha a kedvezményezettek körét kiterjesztjük a polgármesterekre is, azzal tovább ösztönözhetjük az önkormányzatok pályázási kedvét” – magyarázta Derzsi.

Az RMDSZ kezdeményezésére kedvezőbb lesz ezután a nem klerikális személyzetnek biztosított jövedelem kiszámítási módja. Jövedelmüket ezután nem az éves költségvetés és költségvetés-kiegészítés szerint határozzák meg, hanem a mindenkori minimálbér értékét kapják. Emellett Derzsi szerint sikerült azt is megakadályozni, hogy az egységes bértörvény visszavágja a juttatásban részesített nem klerikális személyzet számát.

"Az idei költségvetés vitája során az RMDSZ-nek sikerült elérnie, hogy a korábbi évekhez képest mintegy 950-el több kántor, harangozó, stb. számára biztosítson juttatást az állam, így a javadalmazásban részesülő személyek száma eléri a 19.900-et. A beterjesztett bértörvénytervezet visszavágta volna a jövedelemben részesítendők számát az előző évek szintjére”– mondta Derzsi Ákos.

Az egységes bértörvény tervezete értelmében 15 százalékos fizetéspótlékban részesítették volna a látássérült munkavállalókat, ám más fogyatékkal élők, akik munkaviszonyban állnak, nem kaptak volna ilyen jellegű támogatást. „Az RMDSZ ezt diszkriminatívnak ítélte, ezért kezdeményezte, hogy a kedvezményezettek körét terjesszék ki minden fogyatékkal élő munkavállalóra. A munkaügyi bizottság elfogadta a Szövetség javaslatát, így az egységes bértörvény minden fogyatékkal élő munkavállalóra tekintettel lesz” – mondta a Bihar megyei politikus.

Az RMDSZ javaslatára a törvénytervezetben eredetileg tervezett 5 százalékos béremelés helyett 10 százalékkal fog növekedni a megelőző pénzügyi ellenőrzést végző önkormányzati alkalmazottak bére. Derzsi Ákos szerint ezen a területen rendkívül fontos az ösztönző javadalmazás, ugyanis nehéz alkalmazottakat találni az állásokra.

 Az egységes bértörvény tervezete hátrányosan érintette volna a környezetvédelmi hatóságok alkalmazottait, ugyanis nem a megfelelő bérrácsba sorolta be őket, ezáltal fizetésük átlagosan 2000 lejjel alacsonyabb lett volna, mint amennyi megilleti őket. Az RMDSZ kezdeményezte a hiba javítását, így a környezetvédelmi hatóságok alkalmazottai megfelelő bérezésben fognak részesülni.

Az ellenzék ellenezte

Hétfőn a plénum elutasította Mario Oprea liberális szenátor javaslatát, hogy a tervezetet utalják vissza a munkaügyi bizottságba. Dorin Bădulescu, a PMP frakcióvezetője szerint a kapkodás miatt elbukhat egy nemes célú törvény. Adrian Wiener, az USR szenátora szerint a törvény "jó alkalmat teremthetne a diszkrimináció megszűntetésére".

"Az egységes bértörvény egy paradigmaváltásra adott volna lehetőséget, ami a különböző kategóriájú költségvetési alkalmazottak közötti szintek újrarendezését illeti, egy kifejezését annak, hogy az oktatás valóban stratégiai fontossággal bír. (...) Mindez elmaradt amiatt, hogy nem került sor a szakszervezetekkel való egyeztetésre, egy rendes társadalmi vitára" - jelentette ki Wiener a plénumban. 

Cikkünk frissül

Kapcsolódók

Kimaradt?