Hamarosan nehezebbé válhat az előzetes letartóztatás

Megszavazta a szenátus hétfőn a gyanúsítottak előzetes letartóztatását nehezítő törvénymódosítást, amelyben a sajtó egy része és több ellenzéki politikus a korrupció elleni harc fékezésének szándékát látja.

A tavaly februárban hatályba lépett új bűntető perrendtartás szerint egy gyanúsított személyi szabadságát az ítélethozatal előtt akkor korlátozhatják, ha a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján "ésszerű a gyanúja" annak, hogy a terhelt bűncselekményt követett el.

Az ügyész előzetes letartóztatást indítványozhat, ha úgy véli: ezzel megakadályozhatja a terhelt esetleges szökését vagy azt, hogy újabb bűncselekményt kövessen el. Az őrizetbe vétel 24 órára szól Romániában: ha ez idő alatt a bíró nem dönt az előzetes letartóztatásról, a gyanúsítottat szabadon kell engedni.

A törvénymódosítást kezdeményező három kormánypárti szenátor szerint ez oda vezetett, hogy a kivételesnek szánt intézkedés szabállyá vált. A hétfőn megszavazott új változat szerint már csak "bizonyítható alapos gyanú" esetén rendelhetné el a bíró az előzetes letartóztatást.

Johannis is bírálta

Az utóbbi hetekben több politikus - köztük az RMDSZ vezetői - bírálták a tisztségviselők százai ellen előzetes letartóztatást indítványozó korrupcióellenes ügyészséget (DNA), hogy túl sok a "bilincscsörgés", és a szabadságjogok korlátozásával sérül az ártatlanság vélelme.

A büntető perrendtartás módosítása miatt több ellenzéki politikus és publicista húzta meg a vészharangot, mondván, hogy a "korrupt politikusok" meg akarják kötni az igazságszolgáltatás kezét. A tervezett módosítások kapcsán pénteken Klaus Johannis államfő is rosszallását fejezte ki, előzőleg pedig az Egyesült Államok, Nagy Britannia és Németország bukaresti nagykövetsége is jelezte, hogy figyelemmel követik a büntető törvénykönyv és eljárásjog minden módosítását, amely megkérdőjelezheti a jogállamiság érvényesülését.

A hétfői szenátusi szavazás után Victor Ponta kormányfő azt hangsúlyozta, hogy a felsőházban nagy többséggel (88 szavazattal 25 ellenében) fogadták el a módosító indítványt, tehát - mint mondta - nemcsak a kormánypártok szavazták meg. A törvénymódosítást a képviselőháznak is meg kell még vitatnia.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?